Advertisement

Petrol fiyatları, geçen haftayı kazançla geçtikten sonra, yatırımcıların dikkatlerini koronavirüsün ABD'de zayıfladığına ilişkin işaretlere ve dolardaki zayıflamaya karşılık Washington ile Pekin arasında kötüleşen ilişkilere ve arzın artacağı beklentilerine çevirmeleri ile birlikte yatay seyretti.

Vadeli petrol kontratları New York'ta, geçen hafta yüzde 1.7 yükseldikten sonra varil başına 41 dolar civarında işlem gördü. Çinli yetkililer Pazartesi günü, Pekin'in Houston'daki konsolosluğa ABD'li yetkililerin "zorla girmesine" tepki göstermesi ve bu harekete cevap vermenin "gerekli" olduğunu açıklamasının ardından ABD'nin Chengdu'daki konsolosluğunun kontrolünü aldı. Dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki ilişkilerin bu denli gerilmesi, koronavirüsten toparlanmaya çalışan küresel ekonomi için endişelerin artmasına neden oluyor.

Öte yandan ABD'de son birkaç haftadır koronavirüs vaka sayısındaki hızlı artışın azalmaya başlıyor olabileceğine ilişkin bazı işaretler var. Aralarında Florida, Teksas ve Kaliforniya2nın bulunduğu virüsten en fazla etkilenen bölgelerin çoğunda vaka ve ölüm sayısı azaldı ve hayatını kaybedenlerin sayısı son dört günde ilk kez 1,000'in altına indi.

Ham petrol fiyatları, Nisan ayında sıfır seviyesinin altını gördükten sonra başlayan toparlanmasının ardından, birçok ülkenin virüsü kontrol altına almakta güçlük çekmesi ile birlikte varil başına 40 dolar civarında dar bir banda sıkıştı. Dolardaki düşüş de bu ay petrole destek sağladı, ancak yatırımcılar OPEC + koalisyonunun gelecek aydan itibaren üretim kısıntılarını gevşetmesinin etkilerini değerlendiriyorlar.

Singapur'da Vanda Insights'ın kurucusu Vandana Hari, "Petrol, dolardaki keskin ve süregelen düşüşten dolayı, aşağı yönlü düzeltmeye direnç gösterdi," dedi ve artan gerilime karşın, petrol piyasasının halen tamamen koronavirüsün talepte yarattığı çöküntü ve talepteki toparlanmanın etkilerini değerlendirmeye çalıştığını sözlerine ekledi.

Eylül vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, Cuma günü yüzde 0.5 yukarıda kapandıktan sonra yüzde 0.1 düşerek Singapur saati ile 13:19'da varil başına 41.25 dolara geldi.

Eylül vadeli Brent petrol, Londra Merkezli ICE Futures Europe piyasasında, geçen haftaki yüzde 0.5'lik yükselişin ardından yüzde 0.1 kayıpla varil başına 43.30 dolara geriledi.