Advertisement
HABERLER ABONE OL

Rusya Merkez Bankası, politika faizini 25 baz puan artışla yüzde 4,50 seviyesine yükseltti.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi faizin yüzde 4,25'te tutulması yönündeydi. Banka açıklamasında, daha nötr bir para politikasına dönüş ve faiz artırımlara devam etme ihtimaline işaret edildi. Açıklamada, önümüzdeki toplantıların birinde faiz artışının mümkün olduğu belirtildi

Kararın ardından ruble değer kazandı.

Kararı Bloomberg'e değerlendiren Rabobank Gelişen Piyasalar Kıdemli Kur Stratejisti Piotr Matys, bu kararın enflasyonist baskıların yanında Rusya-ABD ilişkilerinin gerginleşmesiyle yaptırımların gündeme gelmesi nedeniyle rubledeki olası risklere karşı alındığına da işaret etti.

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i sert sözlerle eleştirdikten sonra yaptırımlar yeniden gündeme gelmişti.

Bloomberg'e konuşan kaynak hızlı sıkılaşmaya işaret etmişti

Daha önce Bloomberg'e konuşan konu hakkında bilgi sahibi bir kaynak, Rusya Merkez Bankası'nın para politikasını sıkılaştırma konusunda daha önce verdiği sinyallere kıyasla daha hızlı hareket edeceğini belirtmişti. Buna göre banka, yıl sonuna kadar politika faizini 125 baz puan veya üzerinde artırabilir.

Konu hakkındaki görüşmelerin kamuoyuna açık olmaması nedeniyle isminin yayınlanmasını istemeyen kaynak, Bloomberg'e ülkede enflasyonda yaşanan yükseliş ve hükümetin kamu harcamalarını artırma planlarına yönelik endişelerin, Rusya Merkez Bankası'nın politika faizini birkaç adımda yüzde 5,5 ya da belki de yüzde 6’ya çıkarabileceği anlamına geldiğini belirtmişti.