Advertisement
HABERLER ABONE OL

Japonya’nın yeni başbakanı toplumu şekillendirecek ve uzun dönemli büyümeyi destekleyecek büyük bir stratejiden ziyade farklı sektörleri önceleyen bir dizi politika aracılığıyla yapısal bir değişiklik için çabalayacak.

Japon bürokrasisine sıkıca bağlı olan Yoshihide Suga’yı tanıyan ve daha önce onunla çalışan hükümet yetkilileri, onu “sonuç almak için ne yapması gerektiğini bilen biri” olarak tanımlıyorlar.

Yetkililerin belirttiğine göre, Suga’nın hızlı bir şekilde destek toplaması için önce hızlı siyasi kazanımlar elde etmesi lazım, sonrasında ise bu kazanımlar sayesinde daha kapsamlı ve sert reformlar uygulayabilir.

Eski iktidar partisi çalışanı ve siyasi analist Atsuo Ito, “Suga vizyon peşinde değil, küçük hedefleri teker teker tamamlamak isteyen biri” dedi ve "Eninde sonunda insanların hayatını etkileyecek pragmatik hedeflere odaklanacak” diye ekledi.

Suga, selefi Shinzo Abe’nin büyümeyi destekleyen, ülkeyi deflasyondan güçlü bir para politikası, mali teşvikler ve yapısal reformlar ile kurtarmayı hedefleyen “Abenomics” stratejisini devam ettireceğini söylemişti.

Fakat Abe’nin aksine Suga derin sosyal değişiklilerden ziyade rekabeti artıracak yapısal değişikliklere odaklanmayı planlıyor.

Reuters