Advertisement

19 Mart haftasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) rezervleri artış kaydetti.

Haftalık verilere göre bu dönemde TCMB'nin brüt Döviz rezervi 53,9 milyar dolara yükseldi. Bir önceki hafta bu rakam 52,7 milyar dolar olarak kaydedilmişti.

19 Mart haftasında TCMB'nin altın rezervleri 39,3 milyar dolara yükselirken, toplam rezervler de 93,2 milyar dolara çıktı. 12 Mart haftasında TCMB'nin toplam rezervleri 91,6 milyar dolar olarak açıklanmıştı.

Artış net döviz rezervi rakamlarına da yansıdı. Buna göre net döviz rezervleri 19 Mart haftasında TCMB kuruna göre yapılan hesaplamayla 13,7 milyar dolar olarak kaydedildi. Bir önceki hafta bu rakam 10,9 milyar dolar olmuştu.

Bloomberg kurlarına göre yapılan hesaplamayla ise net döviz rezervlerinin 19 Mart haftasında 14,1 milyar dolar olduğu görüldü.

Kamu bankalarının döviz pozisyonlarında fazlanın 19 Mart haftasında gerilediği izlendi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun verilerine göre kamu bankalarının döviz pozisyonunda 19 Mart haftasında 93 milyon dolar fazla kaydedildi. Bir önceki hafta kamu bankalarının döviz pozisyonlarında fazla 134 milyon dolar olmuştu.