Advertisement

Küresel piyasalarda doların yükselişiyle gelişen ülke para birimlerinde ilk işlemlerde düşüş izlenirken, Türk Lirası da düşüşlere öncülük etti.

Merkez Bankası'nın faiz kararının ardından 8,01'e kadar gerileyen Dolar/TL kuru, sabah seansında 8,11'in üzerini test etti. Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0,1 artış kaydederken, ABD 10 yıllık tahvil faizleri Perşembe günü ABD seansında yüzde 1,60'ın altına geriledikten sonra yeni günde ilk işlemlerde yatay bir görünüm sergiledi.

Türkiye'nin risk primi 411 baz puandan işlem görürken, gösterge tahvil faizi de yüzde 18,24 seviyesinde.

JPMorgan yılsonu faiz beklentisini korudu

Merkez Bankası'nın Nisan toplantısında beklentiler doğrultusunda faiz kararında herhangi bir değişiklik yapılmazken, karar metninde sıkı duruş yönündeki ifadelerin çıkarıldığı görüldü. Ekonomistler bu ifadelerin çıkarılmasının önümüzdeki dönemdeki faiz indirimlerine yönelik bir mesaj olduğuna dikkat çekti.

JPMorgan TCMB kararının ardından Eylül ayında 100 baz puan ve yıl sonuna kadar kümülatif 300 baz puan faiz indirimi beklentisini koruduğunu açıkladı.

Ekonomist Yarkın Cebeci imzalı değerlendirmede, “Kötüleşen enflasyon dinamikleri göz önünde bulundurulduğunda ve küresel finansal koşulların sıkılaştığı bir dönemde, erken gevşeme ya da buan yönelik bir ima zor kazanılan kredibiliteyi olumsuz etkileyebilir. Bu ortamda politika devamlılığı ve şeffaflık ile öngörülebilirliğe bağlılık güven verici” ifadeleri kullanıldı.