Advertisement
EMTİA - ENERJİ ABONE OL

Uluslararası Enerji Ajansı'nın "AB 2023'te Doğal Gaz Kısıtını Nasıl Önleyebilir" başlıklı raporu, AB Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen ve UEA Başkanı Fatih Birol'un Brüksel'de düzenlediği basın toplantısında açıklandı.

Fatih Birol Avrupa'nın gelecek sene daha zorlu bir kışa hazırlıklı olması gerektiğini söyledi.

Birol gelecek sene muhtemelen Rus gazı sevkiyatı olmayacağını ve LNG arzının da tüm zamanların en düşük seviyede olacağını belirtti.

Avrupa'nın bu kışı sıkıntısız geçirebileceğini belirten Birol "2023 yılı bu yıldan daha zor bir yıl olabilir" şeklinde konuştu. Bunun 3 sebebi olduğunu anlatan Birol, bu sebepleri şöyle açıkladı:

"Rusya'nın Avrupa'ya gaz iheracatı 2021'de 140 milyar metreküptü, bu yıl 60 milyar metreküpe düştü. Gelecek yıl bu rakamın sıfıra inme ihtimali bu üç sebebin ilki. İkinci sebep ise gelecek yılın LNG piyasaları açısından da zorlu geçebilecek olması. Çünkü şu anda devreye giren yeni LNG kapasitesi 20 milyar metreküp ve bu rekor seviyede düşük bir miktar. Daha önce bu kadar düşük bir kapasite artışı görmedik. Çin, dünyanın en büyük LNG ithalatçısı olarak küresel LNG kapasitesinin büyük bir kısmını kullanabilir. Üçüncü sebep ise bu yıl şu anda kadarki ılıman hava koşullarının gelecek yıl aynı şekilde devam edeceğinin bir garantisi olmaması."

Birol, Avrupa'nın Rus gazına bağımlılığı azaltmak için attığı adımların meyvelerini verdiğini belirterek, "Eğer bu ilerleme olmasaydı, potansiyel gaz kısıtı 60 milyar metreküpü bulabilirdi." dedi.

Avrupa'nın 2023 için öngörülen potansiyel 30 milyar metreküp gaz açığını kapatmak için enerji verimliliği, yenilenebilir enerji kapasitesinin hızlandırılması, binaların ısıtılmasında sistemlerin iyileştirilmesine ilişkin önlemlerin 100 milyar euroya mal olacağını açıklayan Birol, "Fakat bu miktar doğal gaz faturalarında sağlanacak tasarrufla iki yıl içinde kendini geri ödeyebilir." bilgisini paylaştı.

Von der Leyen ise Rus gazını yıl sonuna kadar üçte iki oranında azaltma planıyla Rusya'nın enerji şantajına karşı koymayı başardığını belirterek "Bunun sonucunda bu kış güvendeyiz" ifadesini kullandı. Von der Leyen, tedarikçileri çeşitlendirme, gaz talebini yüzde 15 düşürme ve enerji altyapısını güçlendirme başta olmak üzere enerji arz güvenliği için son 10 ayda enerji alanında 10 önemli adım attıklarını dile getirdi.