Cüneyt Başaran

Faiz % 11, kur 1.89, yatırımcı hala niye isteksiz ?

Ekim sonu gibi piyasalarda konuşulan konu "tahvil ve bono piyasasında iki haneli faiz mümkün mü?" şeklindeydi. Önce hazine ihaleleri yapıldı. İhaleye gelen talepler beklentileri altındaydı. Çıkan faiz oranları ise üstünde. Yenilenen 2 yıllık gösterge tahvil % 10.60 seviyelerinde gerçekleşti. Bu oran piyasanın moralini bozmakla beraber piyasanın güvendiği nokta Aralık ayı itibari ile Hazine ihalelerinin miktarının azalıyor olmasıydı.

Ancak beklendiği gibi olmadı. Önce Avrupa'da krizin çevre ülkelerinden merkez ülkelere sıçraması anlamına gelen başarısız Alman tahvil ihalesi, arkasından Fitch'in Türkiye'nin görünümünü 'durağana' çekmesi hesapları bozdu. Dolayısıyla faiz 11 bandına yaklaştı.

Bugün de Merkez Bankası'nın açıklamaları faizin % 11 seviyesinin üzerine çıkmasına yol açtı. TCMB Bankaların APİ ile Merkez Bankasından alacakları minimum fonlamanın haftalık 20 milyar TL olacağını açıklamasi piyasaların kafasını karıştırdı. Aslinda TCMB daha fazla öngörülürlük sağlanması adına açıklamasında, ' merak etmeyin bankalar, %5.75 faizden benden alacağınız haftalık 20 milyar TL'yi önümüzdeki 2 hafta için garantiliyorum' demişti. Ancak sonrası belli değil, üstelik günlük 0 da açabilir, 10 milyar TL de.

Şu bir gerçek ki API dışında bulunan para pahalı. %9'dan %12.5'a kadar giden oranlarda piyasada bankalar birbirlerinden ya da Merkez Bankası'ndan borçlanıyorlar. Dolayısıyla API azalınca bankaların keyfi kaçıyor. Ama bunda şaşıracak ya da hayıflanacak birşey yok çünkü parasal sıkılaştırma böyle birşey.

Önümüzdeki hafta kurda 1.90, faizde de %12 seviyeleri görülmesi şaşırtıcı olmayacaktır. Ancak o noktada kur ve faizin ayrışması lazım.Çünkü eğer sıkılaştırma yaptığımız noktada hem kur hem de faiz yükseliyorsa o zaman bir yerde yanlîş yaptığımız anlamına gelir.


BU YAZIYA YORUM YAZ
 
26 Kasım 2011 Cumartesi, 10:14 tunc kar görünen o ki; dışarıdaki ekonomik fırtına büyüdükce bizde etkileniyoruz, almanya bile tahvil piyasasında bozuma ugrarken bizde faizlerin yükselmesi kaçınılmaz.etraf toz duman, bu arada kur 1.90'ı test edecek gibi.ab osmanlı öncesi anadolu gibi,bir sürü beylik var ama dirlik yok, düzen yok.almanya hitler zamanında ele geçiremediği avrupa'yı euro ile ele geçirme peşinde.ters yöne girmiş kamyon gibi gelen ab'den kaza yapmadan kurtarabilirsek şanslı sayılmalıyız. sonuç olarak ab ve/veya abd yeni para basmadan fırtınayı geçici olarak erteleyemez ama sonrası gene aynı!piyasalardaki karışıklık bu!
26 Kasım 2011 Cumartesi, 10:00 Misafir aylar önceden gelen defalarca yaptığımız yorumlarla bu durumun ortaya çıkacağını ve çıkması gerektiğini yazdık. her şeyi tek taraflı ve sabunlanmış şekilde verirseniz ve tcmb yi elinizdeki oyuncak olarak görüp yeni keşifler yapmaya kalkarsanız...süper güç türkiye beğenmediği avrupa bankalarına muhtaç, aç tavuk kendini darı ambarında sanırmış hikayesi...faizler dahada gidecek 14%ler gerçek şartlara göre uygun olur...
Yukarı