Advertisement
Cüneyt Başaran

Altın 2.500 dolar olur mu?

Bu soru, bugünlerde sık sık karşımıza çıkmaya başladı. İşin gerçeği, sorunun cevabını bilen tek insan FED başkanı Ben Bernanke. Dolayısıyla ben de bugün yazımı altına ayırdım. Altının 2000'li yılların başından beri devam eden önlenemez yükselişi var. 10 sene önce kimsenin yüzüne pek bakmadığı, onsu 200 dolardan alınıp satılan altın, 10 senede fiyatını 8 kat artırdı. Özellikle 2005-2010 yılları arasındaki artış gerçekten göz kamaştırıcı. Peki faiz ödemeyen, üstelik petrol gibi tükenme korkusu yaşanmayan bir emtianın fiyatı neden bu denli artar?
 
Çarşamba günü Bernanke, Avrupa Merkez Bankası'nın yıllardır faiz kararlarının arkasından yaptığı gibi FED toplantısı (FMOC) sonrasında ilk defa canlı yayına çıkıp görüş bildirecek ve soruları cevaplayacak. Faiz artırma gibi bir beklenti olmamakla beraber Bernanke'nin ağzından çıkacaklar piyasalar için çok önemli olacak. İkinci tur parasal genişlemenin bitmek üzere olduğu ortamda, piyasaların sorduğu soru aynı; Sonra ne olacak?
 
Bernanke, belki çarşamba günü bunun cevabını verecek. İki turda 1 trilyon dolara yakın parayı piyasaya süren FED, 3. tur parasal genişleme için şimdilik yeşil ışık yakmıyor. Ancak gerek itfa olan tahvillerin parasının tekrar tahvil alımında kullanılacağı ifadeleri, gerekse önümüzdeki dönemde de düşük faiz ve bol likiditenin devam edeceği açıklamaları şu ana kadar piyasalar için yeterli oldu. Şubat ayında trader'lar FED'in ilk faiz artış kararını Haziran gibi almasını beklerken, bugün itibariyle bu beklentiler Kasım ayına ertelenmiş durumda. Dolayısıyla Bernanke'nin bu beklentileri sekteye uğratacak bir açıklama yapması piyasalar için ciddi bir satış anlamına gelebilir.
 
'Altın 2,500 usd olur mu?' sorusunun cevabı da Bernanke'nin açıklamalarına bağlı. Eğer FED Başkanı piyasalara istediğini, yani bol likidite, zorlaşmayan fonlama şartları ve düşük faize devam mesajını verirse, o zaman altın başta olmak üzere diğer birçok emtianın önünde durulamaz. Çünkü yatırımcı zeki ve perdenin arkasına bu politikaların öyle ya da böyle bir enflasyon tsunamisi yaratacağını seziyor. Bu yaklaşan enflasyon dalgasına karşı da bulabildiği her finans ürünü dışındaki varlık alımı ile (altın, gümüş, bakır, buğday vb) kendini korumaya çalışıyor.

BU YAZIYA YORUM YAZ
 
25 Nisan 2011 Pazartesi, 23:08 Misafir bizde başkanlık sistemi jargonunu kullanlar, abd nin düştüğü ibretlik durumdan ders çıkarmalı.
25 Nisan 2011 Pazartesi, 14:36 Misafir abd de sistem değişmeli...300 senedir demokrat-cumhuriyetçi muhabbetinden çıkıp farklı görüş/parti ve ya bağımsız adayların başkan seçilmesinin zamanı geldi...altın 1500 dolar olsa ne 5500 dolar olsa ne...piyasa sirk gösterisinden başka birşey değil, altında dahil bütün değerler sahte...
25 Nisan 2011 Pazartesi, 13:56 Misafir cüneyt beyöaltın ile ilgili verdiğiniz bilgiler sadece dolar değil gram üzerinden olursa sevinirim.kaçtan alıp-satalım 74 seviyeleri yüksek mi?
Yukarı