Cüneyt Başaran

Merkez hedef değiştirdi, İMKB ve faiz vurgun yedi

20 Eylül 2011'deki PPK toplantısında Merkez Bankası büyüme noktasında aşağıya doğru risklerin ağır bastığını, Avrupa'daki krizin büyümesi durumunda her türlü ekstra önlem alınarak büyümenin destekleneceğini belirtmişti. Enflasyon konusunda ise yükselişin geçici olacağını belirtmişti.

21 Ekim 2011'e geldiğimizde ise ana manşet enflasyon oldu. Enflasyonun kısa vadede ciddi bir yükseliş içinde olabileceği uyarısı yapan TCMB, her türlü önlemi alarak beklentilerin bozulmasına izin vermeyeceğini belirtti. Politika faizini değiştirmezken, haftalık 65 milyar TL fonladığı borç verme faiz oranını % 9'dan % 12.5'a çekti.

1 ay içinde resimde bu kadar büyük bir değişiklik olması gerçekten fiyatlanması zor bir konjonktürdür. Trader ve fon yöneticileri için sadece 1 ay önce faiz tarafında ciddi bir maliyet yükselişi beklenmezken bir anda en önemli fonlama kaynağı 350 baz puan faizi yükseltip bir de enflasyon riskinden bahsederseniz fiyat oynamaları sert olur.

Faiz tarafı mesajı net aldı

2 yıllık gösterge faize baktığımızda Eylül ayında % 7.70'ler seviyesinden %9.66'a kadar yükseldi. Ama daha önemlisi 1 yıla kadar olan bütün swap piyasasında yani tahvil pozisyonlarının fonlamasının yapıldığı piyasada 250-300 baz puanlık artış oldu.

İMKB'yi faiz yükselişi vurdu

Son 1 hafta öncesine kadar aslında genel olarak pozitif ayrışmayı başaran İMKB son iki günde sert kayıplar verdi. Tahvil faizlerinin % 9.50'ların üzerine çıkması, diğer taraftan sepet kurun bütün müdahalelere rağmen 2.20 seviyesinin altına inenememesi burada satışları tetikledi. Ama daha önemlisi Türk hisse senetlerinin 2012 için beklenen karlılık oranı şu anki fiyatları ile karşılaştırıldığında birçok yatırımcı için pahalı görünüyor.

Merkez Bankası enflasyon konusundaki beklentilerin daha fazla bozulmasına izin vermemek adına dün ilk tepkisini verdi. Piyasanın verdiği reaksiyon da 'bunda sonra ucuz para olmayacak, o yüzden maliyeti kurtarmayan pozisyonları azaltalım' şeklinde özetlenebilir. Buraya kadar bence bir sorun yok.

Bundan sonrasında gözler TCMB'de olacak. Ekim ayında PPK toplantısında verdiği mesajı enflasyon raporunda devam ettirecek mi? Enflasyon vurgusunu ne kadar sürdürecek? Kısa vadede faizler yükselebilir ama TCMB ile piyasanın 'frekansı' tekrar tuttuğunda % 9.5- %10 seviyesi birçok yatırımcı için cazip olacaktır.

BU YAZIYA YORUM YAZ
 
24 Ekim 2011 Pazartesi, 02:47 Misafir bir bilgiyi düzeltmekte yarar var. merkez'in bankaları 65 milyar tl fonladığı işlemlerde uyguladığı faiz politika faizi ve bu faiz değişmedi. 9 dan 12.5 e çıkan gecelik borç verme faiz oranı ki normalde bu faizden pek işlem geçmez ancak bir çapa olarak önemlidir.
21 Ekim 2011 Cuma, 20:55 tunc kar euro bölgesinden 2 trilyon $+ingiliz hükümetinden geçen hafta 115 milyar $ +fed gelecek sene yapılacak seçimler için obamanın elini rahatlatmak için 2 trilyon $ + japonya ve çin de para basmak için fırsat kolluyor, hülasa gelecek sene dünya gsmh'nın %10 tutarıda yaklaşık 6 trilyon $ "çürük para" daha sisteme girecek.ne olacak zannediyorsunuz, şimdiye kadar olanlar daha da hızlanacak, petrol, gıda, metaller hepsi büyüme düşse bile artacak, nedeni sistemdeki çürük paralar. bizim payımıza da artan petrol ve ithalat faturaları nedeniyle enflasyon ithal edip faiz artışı düşecek.
21 Ekim 2011 Cuma, 20:33 Misafir oyun devam ediyor. küresel sermaye kazançları realize ediyor. borsaya,dövize faize sırasıyla yatırm yapıyor. 70.000 endeks relize 1.90 dolar relize 12 ye geldiğinde tahvile relalize ondan sonramı çember berde bir tur atan ne kadar yol alırsa okadar yol alırız rolover cemil
Yukarı