Advertisement

Fidelity, Schwab ve Citadel yeni kripto değişim platformu EDX Markets'i kullanıma sunuyor.

Dünyanın en büyük varlık yönetimi şirketlerinin bu hamlesi ekosistemin dönüşümüne mi işaret ediyor sorusunu akla getiriyor. Dünya devleri EDX Markets’i ilk olarak Eylül 2022’de duyurmuştu.

Kurumsalların ekosisteme dahil olması son derece önemli. Kısa bir süre önce fon yönetim devi BlackRock spot ETF başvurusunda bulunmuş, BlackRock'ın ardından da Fidelity’nin Bitcoin ETF başvurusunda bulunabileceği haberleri gündeme gelmişti.

Fidelity ile ilgili bir diğer iddia ise dijital varlık yönetim şirketi Grayscale’i satın alabileceği yönündeydi. Birkaç hafta öncesine kadar dava haberleri ile endişelerin arttığı ekosisteme kurumsalların işbirliğiyle gelen EDX haberi umut verdi.

EDX şimdilik tam olarak bir Borsa değil aslında, sadece alım satım yapılacak bir platform.

Dolayısıyla saklama dışı kısmi bir borsa da diyebiliriz. Ama ileride takas odası açmayı da düşündükleri biliniyor.

Platformda hem kripto varlıklar ile hem de itibari para birimleri ile işlem yapılabilecek ve kullanıcıların varlıkları doğrudan işlenmeyecek. Başlangıçta EDX üzerinden, Bitcoin, Bitcoin Cash, Litecoin ve Ethereum işlemleri yapılacak.

Citadel, Fidelity ve Charles Schwab’ın kripto ekosistemine dahil olması önemli. Bu şirketler dünyanın en büyük şirketleri. Son çeyreklik rapora göre Fidelity'nin 42 milyondan fazla bireysel yatırımcısı bulunuyor. Şirketin yönetimi altındaki varlıkların büyüklüğü 11,1 trilyon dolar.

Citadel’in ise 1 Haziran itibari ile yönetimi altındaki varlıklar 59 milyar dolar. Şirket tüm zamanların en karlı portföy yönetim şirketi konumunda.

Sadece bunlar değil Virtu, Paradigm, Sequoia gibi varlık yönetim şirketleri de EDX’in destekçileri.

SEC daha birkaç hafta önce Binance ve Coinbase'e dava açmışken, bu davalar ardından kurumsallardan gelen bu hamleler, ekosistemin geleceğine olan endişelerin yerini güvenin almasına neden olabilir.