Advertisement
HABERLER ABONE OL

Ağbal'ın Para ve Kur Politikası metni sunumu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, “2021 Yılında Para ve Kur Politikası” metninin sunumunda enflasyonla kararlı mücadele vurgusu yaparken, 2021'de gerekmesi durumunda parasal duruşun sıkılaştırılacağını söyledi.

Ağbal'ın sunumunda öne çıkan mesajlar şunlar oldu:

Bu tür toplantılar şeffaflık ve öngörülebilirliği artırıyor. TCMB için 2021 yılında yol haritasını oluşturan bu politika çerçevesini çok önemsiyoruz.

Fiyat istikrarı ekonomik istikrarın ön koşuludur. Fiyat istikrarını sağlamak hepimizin amacı olmalıdır.

TCMB olarak enflasyonu düşürmekte kararlıyız.

Ekonomik faaliyet 3. çeyrekte iç talep kaynaklı belirgin toparlanma kaydetti. Hızlı parasal genişlemenin gecikmeli etkileriyle, ekonomide ısınmanın son çeyrekte belirginleştiği görülmektedir. ÜFE'deki yükseliş eğilimi, TÜFE üzerinde maliyet baskılarını artırdı.

Enflasyondaki yükselişin temel belirleyicisinin döviz kuru olduğunu görüyoruz.

BDDK kuyum, mobilya ve elektronikte taksit sayısını düşürdü

BDDK kuyum, mobilya ve elektronikte taksit sayısının düşürülmesine karar verdi.

Buna göre kredi kartında taksit sayısının; basılı ve külçe halinde olmayan kuyumla ilgili harcamalarda sekiz aydan altı aya, fiyatı üç bin beş yüz Türk Lirasına kadar olan televizyon alımları hariç elektronik eşya alımlarında altı aydan dört aya, mobilya ve elektrikli eşya alımlarında on sekiz aydan on iki aya indirilmesine karar verildi.

Kurum, taşıt kredisinde de vadeleri düşürdü.

Buna göre kredi vade sınırlarının; nihai fatura değeri üç yüz bin Türk Lirasının üzerinde olan taşıt alımı amacı ile kullandırılan kredilerde kırk sekiz aydan otuz altı aya, nihai fatura değeri yedi yüz elli bin Türk Lirasının üzerinde olan taşıt alımı amacı ile kullandırılan kredilerde kırk sekiz aydan yirmi dört aya, taşıt teminatlı kredilerde kırk sekiz aydan otuz altı aya indirilmesine karar verildi.

Fed faiz değişikliğine gitmedi

ABD Merkez Bankası (Fed), beklentilere paralel olarak federal fonlama faizinde değişiklik yapmadı ve yüzde 0 - 0.25 hedef bandında bıraktı.

Fed, istihdam ve enflasyonda “kayda değer ilave gelişme” görünceye kadar devasa varlık alım programını sürdürerek ekonomiyi desteklemeye devam edecek. Federal Açık Piyasa Komitesi Toplantısı’nın (FOMC) ardından açıklama yayımlayan Fed, aylık varlık alımlarını 120 milyar dolar olarak sürdüreceğini duyurdu.

Bazı ekonomistler Fed’in tahvil alım kompozisyonunu değiştirerek, daha uzun vadelilere kayması gerektiği görüşünü dile getiriyodu. Karar metninde bu yönde bir açıklama yer almadı. Dolar likiditesi sağlamak için bazı merkez bankalarıyla kurulan swap hattı uygulamasının da Eylül 2021'e kadar uzatılmasına karar verildi.

FOMC metninde, “ekonomik aktivite ve istihdam toparlanmaya devam etti ancak yılın başındaki seviyelerinin oldukça altında kaldı” denildi. Ekonomiye yönelik üç aylık tahminler eylül ayına göre bir miktar iyileşme gösterdi.

AMB temettü yasağını belli kısıtlamalarla kaldırdı

Avrupa Merkez Bankası (AMB), Euro Bölgesi bankalarının kâr payı dağıtımına uyguladığı yasağı, belli kısıtlamalar altında kaldırdığını açıkladı. AMB’den dün yapılan açıklamada, “AMB, temettülerin ve hisse geri alımlarının 2019-2020 döneminde birikmiş karların yüzde 15’inin altında kalmasını ve çekirdek sermaye yeterlilik oranlarından 20 baz puan daha yüksek olmamasını bekliyor, hangisi daha düşükse” denildi.

ABD'de teşvik görüşmeleri sürdü

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, ABD Senatosu Çoğunluk Lideri Cumhuriyetçi Mitch McConnell, Temsilciler Meclisi Azınlık Lideri Kevin McCarthy ve Senato Azınlık Lideri Chuck Schumer koronavirüs pandemisinin etkilerini azaltması hedeflenen yaklaşık 900 milyar dolarlık teşvik paketi tasarısı üzerindeki müzakerelerini sürdürüyor.

Bloomberg'in haberine göre paket hakkında bilgi sahibi olan bir temsilci teşvik tasarısının havayolu şirketlerine 17 milyar dolarlık yardım içerebileceğini aktardı. Görüşmeler hakkında bilgilendirilen kaynaklar da teşvik paketi tasarısının bireylere 600 dolar ödeme yapılmasını ve haftada 300 dolarlık işsizlik sigortası ödemelerini kapsayacağını ancak eyalet ve yerel hükümetlere yapılacak yardımlar ve işverenlerin pandemi sonrasında açılabilecek davalardan korunmasını sağlayacak maddelerin tasarıdan çıkarıldığını bildirdi.

Brexit'te temel anlaşmazlıklar devam etti

İngiltere'nin Brexit baş müzakerecisi David Frost, görüşmelerde "ilerlemenin tıkandığını ve zamanın azaldığını" söyledi. Her iki taraftan da liderler bir anlaşmaya varılabileceğine ilişkin beklentileri azaltıyorlar.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Avrupa Birliği (AB) Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen ile Perşembe günü gerçekleştirdiği görüşmenin ardından görüşmelerin "ciddi bir durumda" olduğunu ve AB'nin balıkçılık konusundaki duruşunu yumuşatmaması halinde gerçekleşmeyeceğini belirtmişti.

Von der Leyen ise iki taraf arasında özellikle balıkçılık konusunda hala büyük farklılıklar olduğunu ve bu farklılıkların giderilmesinin çok zor olacağını söyledi.

Liderlerden gelen kötümser söylemlere karşın, Brüksel'deki yetkililer gelecek haftaya kadar bir anlaşmaya varılabileceği konusunda iyimser. Sahne arkasındaki görüşmelerde ilerleme kaydedildiğini ve bu aşamada böyle negatif açıklamaların beklediğini, bunun bir müzakere taktiği olduğu ve kendi taraflarındaki beklentileri yönetmeyi hedeflediğini ifade ediyorlar.

Arçelik Hitachi ile imzayı attı

Arçelik, Hitachi ile Japonya dışındaki ev aletleri pazarı için ortaklık sağlandığını resmen açıkladı.

Şirketten Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yapılan açıklamada Hitachi ile Japonya pazarı dışındaki küresel ev aletleri pazarında çoğunluk hissesi ile kontrol edeceği bir ortaklık oluşturulması için hisse satın alma sözleşmesi imzalandığını açıkladı.

Söz konusu sözleşmede yer verilen kapanış şartlarının yerine getirilmesi halinde taraflar arasında Ortak Girişim Sözleşmesi, Marka Lisans Sözleşmesi ve ilgili sair sözleşmelerin imzalanacağı belirtildi.

Hisselerin yüzde 60'ı için işlem bedeli net nakit/borç hariç ve tüm azınlık hakları dahil 300 milyon dolar olarak açıklandı.

Açıklamada devrin gerçekleşeceği kapanış tarihinde net işletme sermayesi ve net borç seviyesindeki değişime bağlı olarak fiyat düzeltmesi yapılacağı ifade edildi. Açıklamaya göre Hitachi kapanışa kadar bağlı şirketlerdeki azınlık hisselerinin bir kısmını satın alabilir. Bağlı şirketlerdeki kapanış tarihi itibarıyla kalan azınlık hisseleri payına isabet eden değere göre fiyat düzeltmesi yapılacak.