Advertisement

Ekonomistlere göre ABD federal hükümetinin Nüfus Sayım Bürosu için 2020 nüfus sayımına yönelik geçici işe alımları Nisan ayında başlayarak tarım dışı istihdamı artırabilir.

ABD Nüfus Sayım Bürosu, on yılda bir gerçekleştirilen sayımlar için istihdam edilecek yüz binlerce geçici çalışanın işe alımlarına başladı. Kurum tarafından Mart başında yapılan açıklamada 170 binden fazla kişinin geçici işler için başvuruda bulunduğunu ve 800'den fazla kişinin işe alındığını açıklamıştı.

Ellen Zentner öncülüğündeki Morgan Stanley ekonomistleri 2009 yılının Nisan ayındaki raporu işaret ederek, federal istihdamın ağırlıklı olarak 2010 sayımından kaynaklanan geçici işe alımlardaki artıştan dolayı yükseldiğini belirtti.

Morgan Stanley'nin Perşembe günü yayınlanan raporunda, “Bu ay istihdam rakamlarında geçici işe alımlardan kaynaklı bir miktar artış bekliyoruz.” dendi. Buna karşın raporda, bu yıl zamanlamanın farklı olabileceği ve geçici istihdamdan kaynaklı artışın gecikebileceği ifade edildi.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin istihdam artışına ilişkin medyan beklentisi 190 bin oldu.

Geçmiş verilere bakılacak olursa tarım dışı istihdam verisindeki en güçlü artış gelecek yıl olacak. Nisan 2010'daki rapor seçim için 66 bin geçici çalışan istihdam edildiğini gösteriyordu. Rapora göre bu kategori Mayıs ayında 411 bin arttı, Haziran'da ise 225 bin azaldı.

High Frequency Economics'ten Jim O'Sullivan Nisan ayında federal alımların istihdamı 20 bin artırmasını bekliyor. O'Sullivan Perşembe günkü notunda seçime yönelik alımların trrende yönelik analiz hesaplamalarından çıkarılması gerektiğini belirtti.