Advertisement

Deutsche Boerse AG'nin elektonik işlem sistemi Çarşamba günü teknik arıza nedeniyle durdu ve işlemler böylelikle bu yıl ikinci kez kesilmiş oldu.

Bu arıza sonucu, bazı Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinde türev işlemler ve hisse senetleri işlemlerinde aksaklık meydana geldi ve Danimarka bu yüzden tahvil ihalesini iptal etti.

Almanya'nın büyük ve orta sermayeli şirketlerini içeren HHDAX Endeksi'ndeki 99 hissenin sadece 30 kadarı için, Orta Avrupa saati ile 10:29 itibariyle Xetra'da elektrononik işlem yapılabiliyordu. Xetra'ya göre genelde çok daha düşük işlem hacimlerinin gördüldüğü Frankfurt işlem platformunda ise işleyiş normal devam etti.

Vadeli ürünler için temel platformlardan biri olan Eurex Borsası'ndaki işlem sorunları, Avrupa'da tahvil satışlarında aksamalara neden oldu. Alman tahvil vadelilerin fiyatları Londra saati ile 07:47'den bu yana güncellenemezken, Danimarka teknik zorluklardan dolayı tahvil ihalesini iptal etti.

Viyana, Prag, Budapeşte, Ljubljana ve Zagreb'deki hisse senedi işlemleri de, Deutsche Boerse’un T7 işlem altyapısını paylaşmalarından dolayı çökmüş durumda. Nisan ayının ortalarında T7 sisteminde meydana gelen diğer bir aksaklıktan dolayı, aynı Orta ve Doğu Avrupa hisse senedi piyasalarında işlemler durmuştu.

Borsa sözcüsü, sorunu çözmek için yoğun bir şekilde çalışıldığını, ancak işlemlerin tekrar ne zaman başlayacağının belli olmadığını belirtti ve Xetra'daki tüm şirketlerin aynı zamanda Frankfurt'ta da işlem görmekte olduğuna dikkat çekti.