Advertisement

Altın fiyatları, ABD'de hisse senetlerinin rekor seviyelere yükselmesi ve yatırımcıların dikkatlerini, Washington'ın yürürlükteki tarifelern bazılarında geri atmayı kabul edebileceği olasılığı dahil, ABD ile Çin arasında ticaret anlaşmasının ilk safhasının imzalancağına ilişkin iyimser beklentilere çevirmesi ile birlikte düşüşünü üst üste ikinci güne taşıdı.

Güvenli liman talebi, Financial Times'in konu hakkında bilgiye sahip isimsiz kaynaklara dayandırdığı haberinde ABD'li yetkililerin giyim kuşam dahil 112 milyar dolarlık Çin ürününe uygulanan gümrük tarifesini kaldırmayı değerlendirdiğini laydetmesi sonrası azaldı. Pazartesi günü, Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien, anlaşmaya göreceli olarak yakın olduklarını söyledi.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Çin'in ekonomik açıklığa ve küresel ticaret düzenine ilişkin taahhüdünü bir kez daha yineledi. Xi, Salı günü Şanghay'da ticaret fuarı açılış konuşmasında, "Çin ithalata daha fazla önem verecek. Tarifeleri ve kurumsal işlem maliyetlerini düşürmeye devam edeceğiz," dedi ve "Hepimiz insanlığın ortak iyiliğini, kendi çıkarına herkesin çıkarlarının üstünde yer vermenin önüne koymalıyız" şeklinde konuştu.

Spot altın yüzde 0.3 düşerek Singapur saati ile 11:49'da ons başına 1,505.08 dolara düştü ve yıl başından bu yana kazancını yüzde 17.4'e daralttı. Fiyatlar Pazartesi günü yüzde 0.3 geriledi.

Diğer değerli metallerden, spot gümüş yüzde 0.2 düşerek ons başına 18.0163 dolara inerken, platin Pazartesi günkü yüzde 1.5'lik kaybının ardından yüzde 0.1 düşerek ons başına 935.92 dolara indi ve palladyum geçen hafta rekor seviyeye ulaştıktan sonra Pazartesi yüzde 1.5 düşmesinin ardından yüzde 0.2 yükselerek ons başına 1,783.75 dolara ulaştı.

HDFC Securities kıdemli analisti Tapan Patel, "ABD ve Çin arasında uzun zamandır devam eden ve küresel yatırım güveninin azalmasına yol açan ticaret anlaşmazlığında çözüm için farklılıklar azalıyor ve anlaşmanın ilk safhası, ileride nihai anlaşmanın sonuçlandırılmasına yönelik ilk adımı oluşturuyor. Bu durum altına yönelik güvenli liman talebini zayıflatıyor," dedi ve "Fiyatlar, piyasanın henüz dünyanın önde gelen ekonomilerindeki zayıf imalat sektörü faaliyetinden toparlanamaması sonucu, 1,480 dolardaki güçlü destekle birlikte mevcut işlem bandında kalacak" değerlendirmesinde bulundu.

Piyasada izlenecek önemli olaylar şöyle;

*Dow Jones Endeksi, ABD ve Çin'in ticaret anlaşmasına yaklaştığına ilişkin beklentilerin güçlendiği bir ortamda, Temmuz ayından bu yana ilk kez tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı ve Standard & Poor's 500 (S&P 500) ve Nasdaq endeksleri de rekor seviyeleri gördü.

*Fed politika yapıcıları, ABD Başkanı Donald Trump olmasa da, para politikası duruşu konusunda tatmin olmuş durumdalar. Merkez bankası yetkilileri, verdikleri mesajlarda, para politikasının bu yıl üç faiz indirimin ardından sabit tutulacağı görüşünü güçlendirdi.

*Christine Lagarde, Avrupa Merkez Bankası Başkanı olarak yaptığı ilk konuşmasında, para politikasından bahsetmek yerine bölgede "güç, çözüm ve cesaret" vurgusu yaptı.

*Euro Bölgesi imalat sektörü satın alma yöneticileri endeksi (PMI) Ekim ayında hafifçe yükselirken, son yedi yılın en düşük seviyesi yakınında kaldı.

*İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve baş rakibi İşçi Partisi Lideri Jeremy Corbyn, İngiltere'nin gelecek ay seçimlere hazırlanması ile birlikte söz düellosuna devam etti.

*Altın destekli exchante traded fonlarındaki (ETF) altın varlıkları, geçen hafta ılımlı bir artışın ardından 2013'ten bu yana en yüksek seviyesinde. Varlıklar, Eylül ayındaki tek haftalık düşüş hariç, Ağustos ayından bu yana her gün yükseldi.