Advertisement

Altın fiyatları, yatırımcıların dikkatlerini zayıflayan dolar, yükselen hisse senetleri, ticaret görüşmeleri ve Brexit gelişmeleri yanında son veriler sonrası ABD ekonomisinin gücüne ilişkin belirsizliğe çevirmeleri ile birlikte bu hafta hafifçe yükseldi.

Palladyum son beş haftanın en büyük haftalık kazancına yöneldi ve sıkışık arza ilişkin endişeler ile birlikte ons başına 1,800 dolar seviyesine yaklaşıyor.

Otomobillerin çevre kirliliğini önleyen parçalarının üretiminde kullanılan palladyum rekor seviyelerde seyrediyor ve bu yıl yüzde 40 değer kazandı. Bu performans bu metali en iyi performans gösteren emtia arasına soktu.

Altın fiyatları Londra saati ile 07:20'de ons başına 1,489.97 dolar seviyelerinde yatay seyrediyordu. Metal bu hafta yüzde 0.1 yükseldi.

Palladyum Perşembe günü ons başına 1,784.94 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesini gördükten sonra 1,761.41 dolar civarında sakin seyretti. Fiyatlar bu hafta yüzde 3.6 ile 13 Ekim haftasından bu yana en büyük haftalık kazancını gerçekleştirmeye yöneldi.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi Perşembe günü yüzde 0.4 düştükten sonra fazla değişmedi ve Temmuz ayından bu yana en düşük seviyesi yakınında seyrediyor. Endeks üst üste üçüncü haftada da düşerek Ocak ayından bu yana en uzun düüşüş serisini gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

Australia & New Zealand Banking Group Ltd. analistleri, hazırladıkları notta, "Palladyumdaki son ralli spekülatif ilgiden ziyade temel faktörlerden destek buluyor," dedi ve "Ve piyasanın görülebilir gelecekte muhtemelen sıkışık kalmaya devam etmesi ile birlikte, fiyatlar için yukarı yönde oldukça fazla bir potansiyel olduğunu düşünüyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Piyasada izlenecek önemli olaylar şöyle;

*Çin yılın üçüncü çeyreğinde, yatırımlardaki yavaşlamnın etkisi ile ılımlı bir büyüme gösterdi ve 2009'dan bu yana ilk kez resesyona yaklaşan küresel ekonomiye fazla bir destek veremedi.

*ABD'de sanayi üretimi Eylül ayında, General Motors Co.'daki grev, yavaşlayan küresel talep ve ticaret savaşının etkisi ile son beş ayın en büyük düşüşünü gerçekleştirdi.

*Altın traderları ve yatırımcıları, Bloomberg'in haftalık anketine göre,  Fed'in ay sonundaki toplantısı yaklaşırken fiyatların dar bir işlem aralığında kalacağı beklenrtisi ile nötre döndü.

*İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Brüksel'deki kısa bir zafer anının ardından Londra'ya dönerek Brexit konusudna sert bir siyasei gerçekle karşı karşıya kalmaya hazırlanıyor. Brexit anlaşması için Parlamento'nun onayı gerekiyor.