Advertisement

Altın, Şubat ayında yükselen tahvil faizleri ve güçlenen ABD dolarından dolayı son 2016 yılının Kasım ayından sonraki en kötü ayını geçirdi. Gram altın ise 435 TL civarında başladığı Şubat ayını 414 TL seviyesinde kapattı.

10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizi Şubat ayının başarında yüzde 1,09 seviyesinde bulunurken enflasyonun yükseleceğine ve ekonomik toparlanmaya dair beklentilerle Şubat ayını 32 baz puan yükselişle kapattı. Bloomberg Dolar Spot Endeksi ise Şubat ayında yüzde 0,3’e yakın yükseliş kaydetti.

Ons altın fiyatı

Altın, Şubat ayına ons başına 1.855 dolar seviyesinde başladıktan sonra ayın son işlem gününde sert bir düşüş yaşayarak 1.720 dolara kadar geriledi. Şubat ayında yüzde 5’ten fazla düşüş kaydeden değerli metal yeni aya yükselişle başladı.

Geçen haftayı da yüzde 4’ten fazla düşüşle kapatan ons altın, cuma gününü kapattığı 1.734 dolar seviyesini en son 19 Haziran’da görmüştü. Altın pazartesi günü yüzde 0,95 yükselişle ons başına 1.750 dolar civarından işlem görüyor.

Gram altın fiyatı

Gram altın, Şubat ayında Dolar/TL ve küresel altın fiyatlarındaki gerilemeyi takip ederek 400 TL’nin altını görmüş, sonrasında artan ABD Hazine tahvili faizinin, dolar/TL üzerinde baskı oluşturmasıyla yeniden yükselişe geçmişti.

Şubat ayında yüzde 4 civarında düşüş kaydeden gram altın, ayı 20 TL kayıpla kapadı. Gram altın, küresel altın fiyatlarındaki artışın dolar/TL’deki düşüşten ağır basmasıyla yeni aya yüzde 0,5 yükselişle başladı.