Advertisement

Bereket Enerj Grubu, 9 banka ile olan 4,6 milyar dolarlık kredisini yapılandırdığını duyurdu.

Grup 2 olarak nitelendirilen yakın izlemedeki krediler içerisinde enerji sektöründe en yüksek paya sahip olan şirket, faiziyle birlikte 4,6 milyar dolarlık borcu olan Bereket Enerji idi.

Denizli merkezli, 1995 yılından bu yana enerji üretimi yapan ve kömür ile yenilenebilir enerji de dahil olmak üzere toplam 2.100 megawatt kurulu güce ulaşan Bereket Enerji, Temmuzda borç yapılandırması için bankalarla görüşmelere başlamıştı.

Bereket Enerji Grubu Üst Yöneticisi (CEO) İdris Küpeli,"Sektör dinamikleri doğrultusunda gereken adımları atan grubumuz, sürdürülebilir büyümesinin devamını sağlamak üzere, kısa vadeli ve farklı şirketlerimize ait kredileri tek bir çatı altında toplayarak toplam 4,6 milyar dolar tutarındaki kredinin yeniden yapılandırılmasında bankalarla mutabakatı sağladı. Bugüne kadar olduğu gibi finansal yeniden yapılandırma sürecinin tamamlanmasının sonrasında da enerji sektöründe sahip olduğumuz güçle ortak fayda sağlamaya, ülke ekonomimize katkı sunmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Sorularımızı yanıtlayan Bereket Enerji Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ceyhan Saldanlı, Bloomberg HT'ye yapılandırma görüşmelerinin tamamlandığını doğruladı.

Saldanlı konuya ilişkin şunları söyledi: "Her yıl yapılması gereken zorunlu yatırımlar var. Nakit akımlarıyla zorunlu yatırımların öncelikli yapılması kabul edildi. Hem zorunlu yatırımlar hem de geri dönüşler yetmiyordu. Öncelikle yatırımların yapılması konusunu tüm bankalar kabul etti. "İşbirliği ile Bereket Enerji ülkede yatırımlar konusunda açığı kapatan, önemli bir şirketidir, bankalar olarak elimizden geleni yapmalıyız" şeklinde bir yazı verdiler bana. 10 yıla yayılmış, çeşitli krediler var, tek parça değil."

Varlık satışı planlarının devam ettiğini kaydeden Saldanlı, "Uygun fiyat bulunursa halka açılma planları da dahil olmak üzere değerlendireceğiz" diye konuştu.
CEREN DİLEKÇİ/ BLOOMBERG HT