Advertisement

Küresel risk iştahındaki yükseliş banka hisseleri üzerinden Borsa İstanbul'a da yansıdı.

Güne yüzde 0,5 yükselişle başlayan BIST 100 endeksinde seansın ilerleyen bölümlerinde alımlar hızlandı ve endekste günlük prim yaklaşık yüzde 2 olarak kaydedildi. BIST 100'de gün içinde en yüksek seviye olarak 1.405 puan test edildi.

Endeksin banka hisseleri öncülüğünde yükseldiği görüldü. Gün içinde bankacılık endeksinde yükseliş yüzde 3'e ulaştı. Sanayi endeksinde ise yüzde 1,5'in üzerinde günlük yükseliş izlendi.

Küresel risk iştahı yükseldi

ABD'de açıklanan enflasyon verisi beklentilerin üzerinde gelirken üretici fiyatlarıyla karşılaştırıldığında piyasanın tedirgin olduğu seviyelerin altında kalınca risk algısı da olumlu etki gördü.

ABD enflasyonunun büyük ölçüde piyasalarda fiyatlandığını belirten John Hancock Investment Management Baş Yatırım Stratejisti Emily Roland’a göre piyasanın daha sert reaksiyon göstermesi için ekonominin ısındığına dair daha sürpriz veriler gerekiyor.

Ülkede Mart ayında enflasyon aylık olarak yüzde 0,6 arttı. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi Mart ayında ülkede tüketici fiyatlarının aylık bazda yüzde 0,5 artması yönündeydi. Şubat ayında ülkede aylık enflasyon yüzde 0,4 olarak kaydedilmişti.

Mart enflasyonunun neredeyse yarısı, akaryakıt fiyatlarında yaşanan artıştan kaynaklandı. Yıllık bazda enflasyon Mart ayında yüzde 2,6 oldu. Bu veriye ilişkin beklenti yüzde 2,5 olmuştu. Şubat ayında ise ABD'de tüketici fiyatlarında yıllık artış yüzde 1,7 olarak gerçekleşmişti. Mart ayında yıllık enflasyonda Ağustos 2018'den bu yana en yüksek seviyeye işaret etti.