Advertisement

2020'yi tamamlamaya sayılar günler kala Brexit müzakerecileri anlaşma için öngörülen tarihleri kaçırmaya devam etti.

Avrupa Parlamentosu'nun bir anlaşma çıkması için öngördüğü 20 Aralık tarihinde de anlaşma haberi gelmedi. Cumartesi günü başmüzakerecilerin anlaşmazlık çıkaran konular üzerinde orta yolu bulma çabalarının başarısız olmasının ardından Pazar günü yapılan müzakereler sonuçsuz kaldı. İki taraf arasında aylardır anlaşmayı kilitleyen konular olan balıkçılık ve devlet teşvikleri konusunda anlaşmazlık yine çözülemedi.

Bloomberg'in haberine göre Pazar günü görüşmelerin sonuçsuz kalmasının ardından İngiltere'den bir hükümet yetkilisi görüşmelerin zor geçtiğini ve önemli anlaşmazlıkların devam ettiğini belirtti.

Görüşmeler Pazartesi günü devam edecek.

Avrupa Parlamentosu, 31 Aralık'ta gerçekleşecek Brexit'te bir ticaret anlaşmasını onaylamak için 20 Aralık tarihine kadar taraflar arasında bir anlaşma sağlanması gerektiği uyarısında bulunmuştu. Gelinen durumda Avrupa Birliği'nin daha önce görülmeyen bir adım olan anlaşmayı geçici olarak onaylaması ya da İngiltere'nin birlikten ticaret anlaşması olmadan çıkması masada öne çıkan olasılıklar arasında yer alıyor.