Advertisement

Fed politika yapıcıları, ABD ekonomisinin ivme kaybediyor olabileceğine ilişkin işaretlerle karşı karşıya kaldıkları bir ortamda, dikkatlerini koronavirüs pandemisinin tetiklediği resesyondan daha güçlü bir toparlanmaya nasıl sıçrayacaklarına çevirecekler.

Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC), bugünkü toplantıda gösterge gecelik faizi, pandeminin etkilerini yumuşatabilmek için, 15 Mart'tan bu yana bulunduğu yüzde 0 ila yüzde 0.25 hedef bandında tutma kararı almasına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor. Komite TSİ 21:00'de bir açıklama yayınlayacak ve Fed Başkanı Jerome Powell 30 dakika sonra basın toplantısı düzenleyecek. Banka'nın üç aylık tahminleri bu toplantıda güncellenmeyecek.

Komite, faizler ve varlık alımları için sözlü yönlendirmesinde yapabileceği değişiklikleri ve aynı zamanda para politikası kararları için çerçevesini de tartışacak, ancak bu konularda muhtemelen nihai kararlarını açıklamayacak. İşsizlik maaşı başvurularından kredi kartı harcamalarına ve hava yolu seyahatlerine, Temmuz ayında açıklanan verilerle birlikte, Fed'in toparlanmaya destek için "ne gerekiyorsa yapacağı" yolundaki mesajını güçlendirmesi ve Kongre'ye mali destek yolundaki çağrısını yinelemesi bekleniyor.

Euler Hermes North America kıdemli ekonomisti Dan North, "Son toplantıdan bu yana, Kovid'de durum daha da kötüye gitti ve hatta belki de daha belirsiz hale geldi," dedi ve "Fed'in 'ne gerekiyorsa ve ne kadar sürecekse, hep birlikteyiz, buradayız' şeklindeki duruşunun bir tekrarı olacak" değerlendirmesinde bulundu.

Sözlü Yönlendirme

Fed, faizlerin izleyeceği yolu, 2012 yılında uygulamaya koyduğu eşiklerin bir varyasyonu olarak, yüzde 2 olan enflasyon hedefinine ulaşmaya ya da bu hedefin üzerine çıkmaya veya bir işsizlik oranı hedefine ulaşmaya bağlamayı tartışmakta. Bloomberg'in anketine katılan ekonomistler, bu adımın Eylül ayında atılmasını bekliyorlar, ancak Fed'in, son dönemde hayalkırıklığı yaratan verilere bir cevap olarak, bu planı uygulamaya koyma ihtimali var.

Chicago'da Grant Thornton baş ekonomisti Diane Swonk, "Powell'ın Fed'i, birçoklarının beklediğinden daha kısa bir süre içinde ve daha agresif hareket ederek şaşırttı," dedi ve "Karşı karşıya olduğumuz insani krizin boyutu dikkate alındığında, gerçekten de gecikmeleri göze alamayız. Bu durum Fed'i daha önce harekete geçmeye yöneltebilir" şeklinde görüş bildirdi.

Bloomberg Ekonomistleri Ne Diyor?

"Bloomberg Economics Fed'in Temmuz ayı FOMC toplantısından büyük çaplı yeni adımlar beklemiyor. Sahne gerisinde, federal fonlar faizi (gösterge faiz) ve varlık alımlarının izleyeceği yola ilişkin nasıl en iyi sözlü yönlendirme sağlanabileceğine ilişkin yoğun tartışmalar olacak. Fed Başkanı Jerome Powell'ın basın toplantısında daha ziyade bu konuda sorularla karşılaşmasını bekliyoruz."

--Andrew Husby, Eliza Winger ve Yelena Shulyatyeva

Getiri Eğrisi Kontrolü

Fed yetkilileri halihazırda defalarca, getiri eğrisi kontrolü olarak bilinen, Hazine tahvillerinde faiz hedeflemesi stratejisine yakın olmadıklarını işaret ettiler. Powell, Haziran ayında yaptığı açıklamada, bu konuda yapılan çalışmanın "başlangıç safhasında" olduğunu söyledi. Bloomberg'in düzenlediği ankete katılan ekonomistler, bu ay artık bu stratejinin uygulanmasını beklemiyorlar.

FOMC Açıklaması

Bu toplantı sonrası yapılacak açıklama muhtemelen 10 Haziran'daki açıklamaya benzer olacak. Haziran ayındaki açıklamada, FOMC, "ekonomik faaliyet üzerinde ağır etkisini" sürdüren koronavirüs salgını ortamında, büyümeyi desteklemek için "elindeki tüm araçları" kullanacağı taahhüdünde bulunmuştu. Bugünkü açıklamanın ilk paragrafı, ABD'nin bazı bölgelerinde virüsün yayılmasının tekrar hız kazanması ile birlikte, Temmuz ayında verilerinde görülen kötüleşmeye dikkat çekebilir.

Baltimore'da Johns Hopkins Üniversitesi ekonomi profesörü ve eski Fed ekonomistlerinden Jonathan Wright, "Açıklama, yüksek frekanslı tüketici harcamaları ve işgücü piyasası göstergelerinde yeniden ortaya çıkan zayıflığı ve belki de aynı zamanda virüs vakalarında ve buna bağlı ölüm sayılarında görülen artışı da işaret edebilir" dedi.

Bilanço

Fed, piyasa işleyişinin sorunsuz sürmesini sağlayabilmek için Hazine tahvilleri mortgage destekli menkul kıymet alımlarını "en azından mevcut hızda" sürdürdü. Analistler, Fed'in, parasal genişleme ya da QE olarak bilinen, 2008-2014 yılları arasında ekonomik faaliyeti canlandırmak için uygulamaya koyduğu büyük miktarlı tahvil alımlarında izlediği çizgiye paralel olarak programı yeniden formüle etmek için, muhtemelen bu ay, belli bir noktada olacağını kaydediyorlar.

Nomura Securities International Inc. Baş ABD Ekonomist Lewis Alexander, hazırladığı raporda, "Komite muhtemelen , Fed'in bilanço politikaları yoluyla ilave genişleme sağlamanın yollarını arayacak ve odaklanmasını ekonomik desteğe yöneltecek. Ancak bu kararın Eylül ayında alınma ihtimali daha yüksek" dedi.

Basın Toplantısı

Powell, FOMC'nin sözlü yönlendirmesine ve aynı zamanda para politikasının çerçevesine ilişkin bir yıldır sürdürdüğü gözden geçirmesine ilişkin güncellemeleri verecek. Komite, işletmeler ve sendika liderleri ile Fed Dinliyor adı altında dinleme toplantıları düzenledi ve fiyat istikrarı ve tam istihdam hedeflerine ulaşabilmek için yeni yaklaşımları değerlendirmeyi amaçladı. Destek bulan bir fikir, enflasyon hedefinin ortalama yüzde 2 olması şeklindeydi. Böylelikle, enflasyona geçmişte bu hedefin altında kalmasından dolayı, bunu dengelemek için bu hedefi aşmasına olanak tanınmış olacak.

Buna ek olarak, maliye politikası konusunda detay vermekten kaçınan Başkan Powell, muhtemelen toparlanmayı desteklemek için mali harcamaların artırılması gerektiği ve federal borç yükünün arttığına ilişkin endişe duymanın zamanı olmadığı konusundaki genel değerlendirmesini tekrarlayacak. Cumhuriyetçiler ve Demokratlar bu hafta, süresi dolacak olan mali destekleri devam ettirebilmek için en 1 trilyon dolar büyüklükte olması beklenen mali pakete ilişkin görüşmelere başladı.

Powell ayrıca, Siyahi işsizliğin genel işsizlik oranından çok daha hızlı artması ile birlikte, mevcut krizin azınlıklar üzerindeki orantısız etkisi ile ilgili sorularla da karşılaşabilir. Ekonomist Jared Bernstein Janelle Jones tarafından hazırlanan bir teklif, Fed'e politika kararı alırken Afrika kökenli Amerikalıların işsizlik oranını hedefleme çağrısında bulundu.