Advertisement

Ekonomi ve siyaset gündemi- 3 Mayıs 2019

1- Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Büyük Çamlıca Camii Açılış Töreni ile İstanbul Kongre Merkezi'nde Türkiye İnovasyon Haftası İnovalig Ödül Töreni'ne katılacak, Vahdettin Köşkü'nde misafir devlet ve hükümet başkanları ile yabancı konuklara akşam yemeği verecek.

(İstanbul/12.00/15.30/18.30)

2- TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Intercity İstanbul Park’ta gerçekleştirilen V Weekend Sports etkinliklerine ve Çamlıca Camii Açılış Töreni'ne katılacak.

(İstanbul/10.00/12.00)

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin genel merkezinde CHP'li belediye başkanları ile bir araya gelecek.

(Ankara/10.45)

YASAMA YÜRÜTME SİYASET

1- İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu, Grand Ankara Otel'de "Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlıklarının Kapasitesinin Güçlendirilmesi İçin Teknik Yardım Projesi"nin açılışına katılacak.

(Ankara/10.00)

2- Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, milletvekilleri, hayırseverler ve iş insanları ile toplantı yapacak, Valiliği, Ziya Gökalp Anadolu Lisesini, Diyarbakır Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini ziyaret edecek, "Ziya Öğretmen ile Eğitim Buluşmaları" programına iştirak edecek.

(Diyarbakır/09.30/11.00/11.30/13.00/15.30)

3- Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Okçuluk Günleri açılışına katılacak.

(İstanbul/15.30)

4- CHP'li belediye başkanları, Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun başkanlığında Anıtkabir'i ziyaret ediyor.

(Ankara/09.00)

EKONOMİ

1- Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Grand Tarabya Otel'de düzenlenen Dünya Posta Birliği (UPU) Ecom@Afrika Projesi ile E-Ticaret Erişimi Toplantısı'na katılacak.

(İstanbul/10.00)

2- TÜİK, nisan ayı enflasyon verilerini açıklayacak.

(Ankara/10.00)

3- Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, İstanbul Kongre Merkezi'nde "Teknolojik İlerlemede Çarpan Etkisi: Savunma Sanayii Paneli"ne katılacak, IDEF 2019-14. Uluslararası Savunma Sanayii Fuar Değerlendirmesi Basın Toplantısı'na iştirak edecek.

(İstanbul/11.00/14.30)

4- Dünyanın en büyük savunma sanayisi buluşmalarından olan Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı (IDEF), dördüncü ve son gününde ziyaretçilerini ağırlamaya devam edecek.

(İstanbul/10.00)

5-Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), şubat ayına ilişkin finansal kesim dışındaki firmaların Döviz varlık ve yükümlülüklerini açıklayacak.

(Ankara/14.30)

6- TCMB, haftalık para ve banka istatistiklerini yayınlayacak.

(Ankara/14.30)

DÜNYA DİPLOMASİ

1- Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto ile yapacağı görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenleyecek.

- Çavuşoğlu, Macaristan Ulusal Meclis Başkan Yardımcısı Istvan Jakab ve Başbakan Viktor Orban tarafından kabul edilecek.

(Budapeşte)

2- Venezuela'daki darbe girişiminin ardından yaşanan gelişmeler takip ediliyor.

(Caracas/Ankara)

3- Suriye iç savaşındaki gelişmeler ile bölgedeki durum izleniyor.

(Halep/İdlib)

GÜNCEL

1- FETÖ davaları

- FETÖ'nün darbe girişiminde komuta merkezi olarak kullandığı Akıncı Üssü'ndeki eylemlere ilişkin 475 kişinin yargılandığı davaya 4. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edilecek.

(Ankara/09.30)

- FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Havacılık Komutanlığındaki eylemlere ilişkin 152 kişinin yargılandığı dava 17. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek.

(Ankara/09.30)

- İstanbul 34. Ağır Ceza Mahkemesince, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde, Atatürk Havalimanını işgal girişimi ve burada çıkan olaylarda 2 kişinin şehit edilmesine ilişkin, 76'sı tutuklu 159 sanığın yargılanmasına devam edilecek.

(İstanbul/10.00)

- FETÖ/PDY'nin "gaybubet evi" olarak adlandırılan hücre evlerine düzenlenen operasyonun ardından haklarında dava açılan 19'u tutuklu 45 sanığın yargılanmasına Konya 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edilecek.

(Konya/09.30)

- Sakarya'da KHK ile kapatılan Sakarya Girişimci ve Sanayici İşadamları Derneği üyesi ve çalışanı 7'si firari 46 sanığın yargılandığı dava görülecek.

(Sakarya/09.30)

- Sakarya'da, KHK gereği kapatılan Altın Lale Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği üyesi 34 sanığın yargılanmasına devam edilecek.

(Sakarya/14.00)

- Hakkari'de, FETÖ'nün darbe girişimine destek verdikleri iddiasıyla aralarında eski Dağ ve Komando Tugay Komutanı tuğgeneral Ahmet Otal'ın da bulunduğu 6'sı tutuklu 31 sanığın yargılanmasına devam edilecek.

(Hakkari/09.30)

AA