Advertisement

Endonezya Merkez Bankası, üç aydan beri ilk kez politika faizini ve 2020 büyüme görünümünü düşürdü. Endonezya hükümeti günler önce ekonominin koronavirüs pandemisinden sert bir darbe alacağı uyarısında bulunmuştu.

Banka iki aylık aranın ardından Perşembe günü yedi günlük ters repo faizini 25 baz puan azaltarak yüzde 4.25 seviyesine çekti. Bloomberg anketine katılan 22 ekonomistin 15'i kararı tahmin ederken diğer uzmanlar değişiklik beklemiyordu.

Güneydoğu Asya'nın en büyük ekonomisinde bozulan görünüm, Döviz volatilitesine ilişkin endişeleri değerlendiren politika yapıcıları harekete geçmeye itti.

Endonezya MB aynı zamanda bu yıl için ekonomik büyüme tahminlerini de yüzde 0.9'dan eksi yüzde 1.9'a düşürdü. Hükümet bu hafta başında kendi büyüme tahminini aşağı revize etmişti. Buna göre resmi tahmin yüzde 0 ile yüzde 1 arasında büyüme olacağı yönünde.

Pazartesi günü açıklanan ticaret verilerine göre Endonezya'da ithalat Mayıs'ta bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 42 azaldı. İhracat yıllık bazda yüzde 29 düştü.