Advertisement

Aralarında Facebook, Messenger, Instagram ve WhatsApp’ın da olduğu bazı sosyal medya platformlarına saatlerce erişim sağlanamadı.

DownDetector, bunun bugüne kadar gördüğü en büyük kesinti olduğunu ve 10,6 milyondan fazla problem bildirimi yapıldığını açıkladı.

Bloomberg'in Facebook’un bir sözcüsünden elde ettiği bilgiye göre, şirketin iç yazışmalarının sağlandığı iletişim platformları da çöktü.

Facebook, WhatsApp ve Instagram servislerindeki erişim engelinin, hatalı bir konfigürasyondan kaynaklandığı ve kullanıcı verilerinin çalındığına dair bir delil bulunmadığı açıklandı.

Facebook hissesi Pazartesi günü bir ara yüzde 6’ya yakın düşüş kaydederken, şirketin kurucusu Mark Zuckerberg’in kişisel serveti sadece birkaç saat içinde 7 milyar dolar eridi.

Hissedeki düşüş, teknoloji hisselerine gelen genel satış ve eski bir Facebook çalışanının şirket aleyhindeki açıklamalarıyla erişim sorunları öncesinde başlamıştı.

"Güvenlikten çok kârlılık önemseniyor"

Eski Facebook çalışanı Frances Haugen katıldığı bir televizyon programında şirketin kullanıcılarının güvenliğinden çok kârlılığı önemsediğini söyledi.

Diğer teknoloji hisseleri erişim sıkıntısı öncesinde zaten düşüşteydi.

ABD’nin en büyük üç teknoloji şirketinin hisseleri, Pazartesi yüzde 2,2 düşen ve Haziran ayından bu yana en düşük seviyesine inen Nasdaq 100 endeksinden daha sert kayıplar yaşadı. Amazon.com Inc. yüzde 3, Apple Inc. yüzde 2,5, Microsoft Corp. ve Alphabet Inc. yüzde 2,1 geriledi.

Facebook: Ayar değişikliği hatasından kaynaklandı

Facebook Inc Pazartesi günü yaklaşık altı saat süren ve 3,5 milyar kullanıcının WhatsApp, Instagram ve Messenger gibi sosyal medya ve mesaj servislerine erişimine engel olan kesintinin "ayar değişikliği hatasından" kaynaklandığını açıkladı.

Facebook yaptığı açıklamada bu değişikliği kimin gerçekleştirdiğini ya da planlı bir çalışmanın parçası olup olmadığını belirtmedi.

"Verilerin çalındığına ilişkin bir delil yok"

Facebook, WhatsApp ve Instagram servislerinde 6 saate yakın süren erişim engelinin, hatalı bir konfigürasyondan kaynaklandığı ve kullanıcı verilerinin çalındığına dair bir delil bulunmadığı açıklandı.

Facebook'un altyapı direktörü Santosh Janardhan, şirketin sitesi üzerinden yaptığı açıklamada, kesintinin hatalı bir konfigürasyondan kaynaklandığının saptandığını bildirdi.

Sorunun aynı zamanda şirketin operasyonlarında kullandığı sistemleri kullanılamaz hale getirmesinin çözümü zorlaştırdığını kaydeden Janardhan, "Platformlarımızda bugün yaşanan kesintiden dolayı tüm dünyada bize güvenen kişi ve şirketlerden özür dileriz" ifadesini kullandı.

Şirket, bu süreçte kullanıcı bilgilerinin çalındığına dair bir delil bulunmadığını belirterek, bu yöndeki haberleri yalanladı.