Advertisement

ABD Merkez Bankası Fed'in gelecek hafta açıklayacağı ve çok büyük ihtimalle faiz indirimi açıklayacağı toplantıdan sonra atacağı adımlar piyasalar tarafından merakla bekleniyor.

Önmüzüdeki hafta piyasalar Fed Başkanı Powell'in açıklayacağı faiz kararından daha çok parasal gevşeme döngüsünün sona erdirilmesi yönünde bir açıklama ya da açık bir kapı görmeye çalışacaklar.

Bloomberg tarafından yapılan bir ankete göre çoğu ekonomist Fed'in gelecek hafta faiz indirimine gitmesinin ardından ara vermesini bekliyor.

40 ekonomistin katıldığı ve  21 – 24 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilen ankette katılımcıların yüzde 85'i Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) Çarşamba günü 25 baz puan faiz indirimine giderek hedef aralığı yüzde 1.5 – yüzde 1.75 seviyesine çekmesini bekliyor.

Anket katılımcılarının yüzde 56'sı faiz indirimine gidilmesi durumunda politika yapıcıların karar metninde ya da Başkan Powell'ın basın toplantısı aracılığıyla bir sonraki faiz adımından önce bir süre beklemek isteyebileceklerini belirteceklerini düşünüyor.

Başkan Trump, geçtiğimiz Perşembe günü sosyal paylaşım platformu Twitter yoluya yaptığı açıklamada, Fed'in faiz indirimine gitmezse görevini ihmal etmiş olacağını söylemişti

Trump, "Fed faiz indirimine gitmezse ve hatta ideal olarak (ekonomiyi) teşvik etmezse, görevini ihmal etmiş olacak" ifadesini kullanmıştı.