Advertisement
HABERLER ABONE OL

Foxconn çalışma koşulları dolayısıyla protestolara sahne olan ve bir süreliğine kapatmak zorunda kaldığı fabrikasını tekrar faaliyete geçirmeye hazırlanıyor.

Tayvan merkezli şirket, tesisi aşama aşama yenilenmiş yaşam alanları hazır oldukça açacak. Foxconn Pazartesi günü yaptığı açıklamada çalışanların istemeleri halinde isimsiz olarak şikayetlerini iletebilecekleri bir sistem oluşturulduğunu belirtti.

Çalışanlar fabrikadaki yemekten zehirlenmişti

Yaşanan geniş çaplı yemek zehirlenmesi sonrası çalışanların ana otoyollardan birini ulaşıma kapatmak da dahil olmak üzere protestolarda bulunması sonrası Foxconn Güney Hindistan’ın Chennai şehrindeki fabrikayı kapatmıştı.

Yaşananlar mavi yakalıların kötü durumuna dikkat çekmiş ve yerel yönetimin bir inceleme başlatmasına neden olmuştu.

Apple Pazartesi günü yaptığı açıklamada tesisin hala gözetim altında olduğu fakat yemek ve konaklama tesislerinde şartlar düzeltildikçe çalışanların işlerine döneceklerini kaydetti.

Bu, Apple'ın yaşadığı ilk kriz değil

Apple, geçtiğimiz yıl başka bir iPhone üreticisi Wistron Corp. ile ücretleri ödenmeyen işçilerin isyan etmesi sonrası benzer bir sorun yaşamış ve şirketi inceleme altına almıştı.

Foxconn, Hindistan’ta idari ekibini ve operasyonlarını Chennai protestoları ışığında gözde geçirme sözü vermiş, Tamil Nadu hükümeti de şirketin yaşam alanlarını genişletmeyi, temizlik tesislerini iyileştirmeyi ve temiz içme suyu sağlamayı kabul ettiğini açıklamıştı.

CEMRE NUR KARACA

Oppo Türkiye işten çıkarmalarla ilgili açıklama yaptı.

Açıklamada, “Artan maliyetler hedeflenen üretim kapasitesini etkilemiştir. Ne yazık ki, sonuç olarak, geçtiğimiz günlerde bazı işten çıkarmalar oldu” ifadeleri kullanıldı.

Şirket açıklamasında işten çıkarma gerekçesi olarak artan hammadde fiyatlarını ve yedek parça sıkıntısına bağlı üretim yavaşlamasını işaret etti.

Açıklamada “Dünya genelinde devam eden hammadde ve yedek parça sıkıntısı ve buna bağlı fiyat artışları, Oppo ürünlerinin üretildiği İstanbul'daki fabrikanın da hedeflenen üretim kapasitesini etkilemiştir. Ne yazık ki, sonuç olarak, geçtiğimiz günlerde bazı işten çıkarmalar oldu. Ancak Türkiye, Oppo için önemli bir pazar olmaya devam ediyor ve Oppo bu pazarda uzun vadede kalmayı planlıyor.” ifadelerine yer verildi.

500 kişiyi işten çıkardığı belirtilmişti

Geçtiğimiz günlerde Oppo’nun 500 kişiyi işten çıkarması gündeme gelmişti.

Oppo Türkiye’nin 500 kişiyi küresel kriz gerekçesiyle işten çıkarıldığı iddia edilmişti. Tuzla’daki fabrika önünde işten çıkarılan işçiler fabrika önünde eylem yaparak yaşanan durumu prostesto etmişlerdi.

50 milyon dolarlık yatırımla Türkiye'ye girmişti

Oppo, 2020 yılının sonunda yaklaşık 50 milyon yatırımla Türkiye'ye girme kararı almıştı.

Tuzla'da kurulan tesiste test üretimleri de Mart 2021'de başlamıştı.

Oppo Türkiye Genel Müdürü Weijian Zhou yatırım kararının ardından Bloomberg HT'ye yaptığı özel açıklamada şirketin Türkiye'deki büyümesine paralel olarak bölgeye yatırım yapma kararı alındığını belirtmişti.

Zhou, "Oppo, yerli topluma vermiş olduğu sözün bir parçası olarak bir süredir Türkiye'ye daha fazla yatırım yapmayı düşünüyordu. Hazine ve Maliye Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı yetkilileriyle olumlu görüşmeler yaptıktan sonra, yatırım kararı aldık." diye konuşmuştu.