Advertisement

Hindistan milyonlarca düşük gelirli ailenin koronavirüs pandemisi sebebiyle 21 gün sürecek sokağa çıkma yasağının üstesinden gelebilmeleri için 1.7 trilyon rupi (22.5 milyar dolar) değerinde teşvik paketi açıkladı.

Maliye Bakanı Nirmala Sithamaran paket kapsamında yoksul hanehalkı için gıda güvenliği önlemleri harcamaları ve doğrudan para yardımının bulunduğunu bildirdi.

Sithamaran basın konferansında, “acil yardıma ihtiyacı olan ve refah edişeleri bulunan düşük gelirli grupların, işçilerin endişelerini gözeten bir teşvik paketi hazırladık” şeklinde açıklama yaptı.

Ülkedeki 1.3 milyar insan Çarşamba gününden bu yana sağlık sisteminde aşırı yığılmadan dolayı çöküş yaşanmadan önce hükümetin aldığı önlemler kapsamında sokağa çıkamıyor ve evlerinde kalıyor.

Marketler ve benzin istasyonları gibi temel hizmetler ise açık kalmaya devam ediyor.

Hindistan’da günlük ödemeli çalışanlar, küçük ölçekli işletmeler ve düşük gelirli  hanehalkının bu süreçte en kırılgan guplar olduğu belirtildi. Sithamaran hükümetin kimsenin mağdur olmasını istemediğini söyleyerek  “Tahıl ve protein gereksinimi ile ilgilenilecektir” dedi.  Maliye Bakanı bazı direk ödemelerin de yapılacağını belirtti. Sithamaran’a göre gıda güvenliğine yönelik önlemler 800 milyon insanı etkileyecek.

Hindistan Merkez Bankası da koronavirüs pandemisine yönelik alınan önlemler kapsamında bu sabah bir acil durum toplantısı yaparak faiz indirimine gitti. Merkez Bankası bu sabah yaptığı acil toplantı ile faizi 75 baz puan indirdi ve yüzde 4.40 seviyesine çekti.

 

BN-CNBC