Advertisement

IMF Covid-19 döneminde artan eşitsizliğin hükümetlere yönelik güven erozyonu yaratabileceğini belirterek bu durumun kutuplaşmaya ve toplumsal huzursuzluğa yol açabileceği uyarısı yaptı.

Washington merkezli kurum raporunda “bu faktörler uygun ekonomik politikalar geliştirmeyi zorlaştırıyor ve makroekonomik istikrara karşı risk oluşturuyor” değerlendirmesine yer verdi.

Gelir adaletsizliği son 30 yılda gelişmiş ve büyük gelişmekte olan ülkelerde daha da arttı. Rapora göre, geçen yıl 95 milyon kişi daha aşırı yoksulluk sınırına geldi.

Raporda pandeminin kamu finansmanını zayıflattığı, ülkelerin ek gelir yaratması ve daha etkin harcama yapması gerekeceği ifade edildi.

IMF artan eşitsizliğe karşı politika yapıcılara vergi politikası reformu ve sağlık ile eğitim sisteminde adımlar atma önerisi yaptı. IMF bu reformların ‘ucuz’ olmadığını, temel hizmetlerin 121 gelişen ülke ekonomisine maliyetinin 3 trilyon doları bulabileceğini de ifade etti.

Öte yandan IMF Başkanı Kristalina Georgieva Salı günü yaptığı konuşmada ekonomilerdeki çeşitlilik nedeniyle ‘çok vitesli’ toparlanma beklediklerini bildirdi.