Advertisement
HABERLER ABONE OL

İngiltere ve Avrupa Birliği (AB) yetkilileri, büyük anlaşmazlıkların ticaret anlaşmasını bozabileceğine ilişkin her iki taraftan gelen son dakika uyarılarının ardından karşılıklı ticaret müzakerelerine bu hafta sonu devam edecekler.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson uzlaşılması gereken temel ve önemli farklılıklar olduğunu söyledi. AB'nin baş müzakerecisi Michel Barnier de benzer bir yorumda bulundu. Sterlin kayıplarını genişleterek bu hafta euro karşısında en düşük seviyeyi gördü.

Her iki taraf da eğer bir anlaşma olacaksa kesin bir adım atma görevinin karşı tarafta olduğunu söylüyor. İngiltere'nin ortak pazarı terk etmesine bir aydan daha az bir zaman kala ortada hala bir anlaşma yok. Herhangi bir anlaşmaya varılmaması halinde milyonlarca tüketici ve işletme 31 Aralık'tan itibaren ek maliyetler ile karşı karşıya kalacak.

Johnson, Cuma günü bir mülakatta "Herkes çok çalışıyor. Ama şu net ki hala uzlaşılması gereken temel ve önemli farklılıklar var. Anlaşma ihtimali büyük ölçüde AB'deki dostlarımıza ve ortaklarımıza bağlı. Eğer istiyorlarsa bir anlaşma yapılır." dedi.

Son dakikada yaşanan gerginlik iki tarafın anlaşmaya varmayacağı anlamına gelmiyor. Yaklaşık dört yıllık müzakere süreci boyunca hem İngiltere hem de AB zaman zaman anlaşma beklentilerini azalttı.