Advertisement

Japonya'da iktidar partisi 60 trilyon yen (554 milyar dolar) tutarında gelmiş geçmiş en büyük teşvik paketi için teflikte bulundu. Tüm dünyanı etkisi altına alan koronavirüs salgını Japonya ekonomisini resesyona sürüklüyor.

Liberal Demokrat Parti'nin Salı günkü teklifine göre söz konusu teşvik paketi, 20 trilyon yenlik mali önlemleri içerecek. Kalan kısmı için diğer unsurlardan oluşturacak. Plan çerçevesinde 10 trilyon tutarında (5 yüzde puanı) satış vergisi indirimi hayata geçirilecek. 

Başbakan Shinzo Abe'nin Cumartesi günü taahhüt ettiği, planlanan teşvik planı küresel finans krizinin ardından gelen ekonomik destekten daha büyük rakamları işaret ediyor. Bununla birlikte plan, paketin nasıl fonlanacağı hakkında detaylı bir açıklama sunmuyor. Ancak mali önlemlerin ölçeği bütçe açığında sert bir yükseliş anlamına gelebilir.

Bununla birlikte ihtiyaç halinde daha fazla ekonomik tedbir gelebilir. Geçmiş deneyimler bir paketin genellikle yeterli olmadığını gösteriyor. Japonya'nın finans krizinin etkileriyle mücadele ettiği Ağustos 2008 ile Aralık 2009 arasında beş önlem paketi açıklanmıştı.  

İktidar partisinden Abe'ye teklifi sunan Fumio Kishida, "Partide epeyce kişi bunun da yeterli olmadığı görüşünü savunuyor. Başbakandan bu konuda liderlik etmesini ve politika tepkimiz için daha büyük bir meblağ oluşturmasını istedim." dedi.

Maliye Bakanı Taro Aso, pandeminin etkisine karşı şimdiden iki aşamalı bir tepki verilebileceğini telaffuz etmiş durumda. Kishida, Pazartesi günkü açıklamasında önlem paketleri serisinin eninde sonunda 100 trilyon yeni bulabileceğini belirtmişti.