Advertisement

Asya hisse senetleri Fed'in son faiz indiriminin ardından politikanın yakın bir zamanda muhtemelen herhangi bir yönde hareket etmeyeceğini işaret etmesinin ardından karışık bir seyir izledi. ABD Hazine tahvilleri kazançlarını azalttı.

Tokyo'da işlem gören hisse senetleri fazla değişmezken Japonya Merkez Bankası (BoJ) sözlü yönlendirmesinden zaman çerçevesini çıkardı. Yen dalgalı seyretti. Nasdaq vadelileri Apple Inc.'in satış geliri projeksiyonunun beklentileri aşmasının ardından yükseldi. Çin dışında işlem gören yuan zayıf gelen Çin imalat PMI verisinden olumsuz etkilenmedi. Şanghay'da işlem gören hisseler düşerken Hong Kong hisseleri yükseldi. Dolar geriledi ve Avrupa vadelileri yükseldi.

Fed yetkilileri bu yıl üçüncü kez çeyrek puanlık faiz indirimine giderek, görünümün önemli ölçüde değişmemesi halinde politika adımlarına ara verildiğinin sinyalini verdi.

Credit Suisse Asya Pasifik CIO'su John Woods, “ABD ekonomisi tahvil piyasasının inandığından daha sağlam bir zemine basıyor. Ekonominin dinamosu olan iş gücü piyasasının makul şekilde sağlıklı olduğuna inanıyoruz. Risk ağırlığını artırmamızın nedeni bu.” dedi.

BoJ, iki günlük toplantısını sonlandırdığı Perşembe günü 10 yıllıklarda faiz hedefini yüzde 0 seviyesinde korudu. Banka faizleri mevcut ya da daha düşük seviyede tutacağını belirterek sözlü yönlendirmesinden zaman çerçevesini çıkardı.

Hisse senetleri

MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saatiyle 16:22'de yüzde 0.4 yükseldi.
Japonya'da Topix Endeksi fazla değişmedi.
Güney Kore'de Kospi Endeksi yüzde 0.2 arttı.
Avustralya'da S/P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.4 düştü.
Hang Seng Endeksi yüzde 0.8 yükseldi.
Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.4 düştü.
S&P 500 Endeks vadelileri yükseldi. Dayanak endeks Çarşamba günü yüzde 0.3 yükseldi.
Euro Stoxx 50 Endeks vadelileri yüzde 0.3 yükseldi.

Döviz

Yen dolar karşısında yüzde 0.2 yükselerek 108.69 seviyesinden işlem gördü.
Çin dışında işlem gören yuan Çarşamba günü yüzde 0.3 yükselmesi sonrasında yüzde 0.2 artıda 7.0324 seviyesinden işlem gördü.
Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.2 geriledi.
Euro/Dolar paritesi yüzde 0.1 yükselişle 1.1166'dan alıcı buldu.

Tahviller

ABD'de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi yüzde 1.77 seviyesinde fazla değişmedi.
Avustralya'da 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi yüzde 1.14'de sabit kaldı.

Emtia

Altın yüzde 0.2 artıda ons başına 1,498 dolardan işlem gördü.
WTI petrolü yüzde 0.4 artıda varili 55.29 dolardan alıcı buldu.