Advertisement

Turkcell'in yüzde 51 payına sahip olan Turkcell Holding A.Ş.'de yüzde 47.09 pay sahibi olan Telia'nın payını Türkiye Varlık Fonu'na (TVF) satmak üzere görüştüğü belirtilmişti.

Bloomberg'in kaynaklara dayandırdığı Salı günkü haberinde Turkcell'de dolaylı olarak yüzde 24 hisseye sahip olan İsveçli şirketin payının tamamını ya da bir kısmını satmak için TVF ile görüştüğü bilgisi yer aldı.

"TCELL hisse fiyatı için bir baz oluşturmaz"

Garanti Yatırım'ın notunda görüşmelerde satışa ilişkin -Telia tarafından sonradan ima edilen- 530 milyon doların Borsada işlem gören TCELL hisseleri için hisse başına 1.003 dolar (6.86 TL) anlamına geldiği ve bu rakamın Salı günkü kapanışa göre yüzde 5.35 iskontolu olduğu belirtildi.

Notta, bu bedelin Turkcell hisselerini dolaylı olarak temsil etmesi ve Turkcell Holding'in ana ortak olması, ayrıca daha önceki açıklamalarına göre İskandinavya'ya odaklanmak istemesi ve Türkiye'den çıkmak istemesinden dolayı TCELL fiyatı için bir baz oluşturmayacağı belirtildi.

Ortaklar arasındaki sorunların artması, hatta genel kurul yapılamadığı, yönetim kurulu üyesi atanamadığı bir dönemde faaliyetlerini devam ettirebilen, gelir ve karlılığı artıran şirketin, ortaklık yapısının değişmesinin negatif olmadığı; ve ortaklar arasındaki sorunların ortadan kalkmasının temettülerin artmasının önünü açabileceği değerlendirmesinde bulunuldu. Kurum, söz konusu payı TVF'nin devralmasını olumlu karşıladı.

"Olumlu tepki kar realizasyonu için fırsat"

TEB Yatırım ise ortaklık yapısındaki söz konusu değişikliği orta vadede olumsuz bir gelişme olarak değerlendirdi.

TEB Yatırım'ın notunda "Telia gibi yüksek nakit temettü geliri hedefiyle Turkcell'e yatırım yapan uzun vadeli bir yabancı yatırımcının Turkcell hissedarlığından çıkmasını orta vadeli bakış açısıyla olumsuz olarak değerlendiriyoruz. İlk etapta yaşanan olumlu reaksiyonun kar realizasyonu fırsatı yarattığını düşünüyoruz." şeklinde değerlendirmede bulunuldu.

"Ortaklar arasındaki sorunların çözülmesi açısından olumlu"

Bloomberg HT'de Yatırım Kulübü programına katılan Gedik Yatırım Yatırım Danışmanlığı Müdürü Üzeyir Doğan, değerlendirmesinde ortaklık yapısındaki değişimin ortaklar arasındaki anlaşmazlıkların çözülmesi açısından olumlu olarak görülebileceğini belirtti. "Yönetimsel açıdan pozitif olabileceği kanaatindeyim." diyen Doğan, söz konusu gelişmenin yatırımcı tarafında da pozitif olabileceğini belirtti.

Mevcut durumda Turkcell'in yüzde 51 hissesi Turkcell Holding A.Ş.'ye yüzde 0.05 hissesi Çukurova Holding'e ait. Halka açık kısım ise yüzde 48.95 seviyesinde bulunuyor.