Advertisement

Eve teslimde artış ve stok amaçlı alışveriş gibi alışkanlıkların artması küresel devleri istihdam arayışına soktu.

Sadece ABD’de 430 bin’e yakın yeni istihdam açıklanırken, diğer ülke şirketleri de katıldığında bu rakam yarım milyon istihdamı buluyor.

ABD’li perakende ve eve teslim gıda şirketleri ardı ardına yeni istihdam kapasitesi açıklarken en yüksek rakamlar perakende devleri Walmart ve Amazon’dan geldi. Walmart 100 bin yeni iş alımı yapacağını açıklarken, bu rakam Amazon tarafında 150 bin olarak belirlendi. Abd’de istihdam yarışına katılan şirketler arasında 30 bin yeni istihdam ile Lowe’s, 20 bin ile 7-Eleven, 50 bin ile CVS Health, 9,500 ile Walgreens gibi büyük oyuncular da bulunuyor. 

 

Ülkede özellikle eve teslim servisi veren gıda şirketlerinde de yoğunluk artmış durumda. Pizza Hut 30 bin yeni istihdam duyurusunda bulunurken, Papa John's da 20 bin yeni iş alımı yapacağını duyurdu.

İngiltere'de de benzer duyurular sürüyor. Ülkenin perakende devleri Asda, Tesco, Aldi, Morrison's ve Lidl şirketleri sırasıyla 5 bin, 20 bin, 9 bin, 3 bin 500 ve 2 bin 500 yeni istihdam arayışında olduklarını açıkladı.

Türkiye'de de durum farklı değil. Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği Başkanı Emre Ekmekçi'ye göre virüs salgınında artan taleple yarışan perakende ve eve teslim hizmetler önümüzdeki günlerde 10 bin yeni istihdam sağlayacak. 

Migros önümüzdeki haftalarda 1000 kişilik yeni istihdam açıklarken, istegelsin'de 100 kişilik ek istihdam yapacağını duyurdu.

 

Dilara Sarı