Advertisement

Qua Granite Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ercan, Qua Granite’in BİST Yıldız Pazar'da işlem görmeye başlaması hakkında Bloomberg HT’nin sorularını yanıtladı.

Ercan, şirketin 5 yıl önce kurulduğunu fakat hızlı bir ilerleme kaydettiğini söyledi. Halka arzı geçen yılın Haziran ayından itibaren planlamaya başladıklarını açıklayan Ercan, “Biz 2018’den beri yapılan en büyük halka arz, Türkiye tarihinde ise en yüksek katılımcılı halka arzız.” yorumunu yaptı.

Ercan, Bloomberg HT ile gerçekleştirdiği röportajda, şirketin halka arz detayları ve planları hakkında şu ifadeleri kullandı:

“Şu an Borsada en çok hissedarı olan şirketiz. Buna baktığımızda herkesin güveninin sorumluluğunu hissediyoruz. Biz normal bir üretim sistemi yapmıyoruz, biz aslından teknoloji ile teknik graniti yorumladık. Dünya ihracatında geliştirdik ve halkımızı da “Yapacağımız yatırıma ortak ediyoruz.” dediğimizden dolayı bu kadar katılımcı olduğuna inanıyoruz.

Yaklaşık 850 bin kişi şu an hissedarımız, parasal olarak 2,5 milyara yakın bir talep geldi. Fakat biz daha çok yatırımcı sayısına bakıyoruz. Bünyemizde daha çok küçük yatırımcı olmasını ve onların daha çok kazanmasını istiyoruz. Yatırımcı sayısında kalıcılık istediğimiz bir şey, bu sayı 850 bin ise, bu sayının 850 bin olarak devam etmesini isteriz.”

Ercan, halka arzdan gelecek kaynağı, şirket yatırımlarında, kredileri kapamada ve işletme sermayesinde olmak üzere üç şekilde kullanacaklarını söyledi. Ercan, “Şu an fabrikalarımızda hatlarımızı büyütme yatırımlarımız var. Bunları zaten biz aralık itibariyle başladık ve bilançomuzda bunlar var. Bu yatırımlarımızın ödemelerine başlamıştık, ödemelerimize halka arzdan gelecek rakamın devamı ile devam edeceğiz. Geri kalan kısmıyla kredilerimizi kapadık. Bunun yanında da büyüyecek sistemi işletme sermayesinde kullanacağız.” dedi.

“Kapasitemizi 500 kişiden 1000 kişiye çıkarmayı hedefliyoruz”

Ercan Kovid-19 salgını sürecinde sektör hakkındaki öngörülerini ve şirketin istihdam planlarını şu sözlerle özetledi:

“Pandeminin Türkiye’de sanayi sektörüne çalışan yaş ortalamasından dolayı pozitif etkisi oldu. Avrupa’da yaş ortalaması 60’ın üzerinde bir sanayi sektörü çalışanı var. Fakat Türkiye’de 30-40 arası sanayi çalışan ortalama yaşı var. Biz tabii ki fabrikalarımızda elimizden gelen önlemi alıyoruz. Fakat Türkiye’de pandemi döneminde hiçbir fabrika çalışandan dolayı kapanmadı. O yüzden, Türkiye’ye Avrupa’dan ciddi bir üretim kaymış durumda ve şu an da Türkiye’deki tüm fabrikalar eğer tedarik sıkıntıları yoksa ciddi bir üretim ve ihracat yapıyor.

Bu yılın sonuna kadar kapasitemizi 500 kişiden 1000 kişiye çıkarmayı hedefliyoruz. Sektörümüz ihracattan dolayı gerçekten çok iyi durumda gidiyor. Şu an bütün fabrikalar tam kapasite çalışıyor. İnsanlar evlerini yenilemek için hem iç piyasada talep var, hem de ihracattan gelen yurt dışı sanayi kapanışlarının Türkiye’ye aktarıldığı tedarikten dolayı ciddi bir talep artışı var.”