Advertisement

Eski İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak Pazar günü yaptığı açıklamada görevinden istifa eden Liz Truss’ın yerine başbakanlığa aday olacağını söyledi.

Twitter’dan yaptığı açıklamada,” İngiltere harika bir ülke ama derin bir ekonomik krizle karşı karşıyayız” ifadelerini kullanan Sunak, “Bu yüzden Muhafazakar Parti liderliği ve bir sonraki başbakan olmak için adaylığımı açıklıyorum” dedi.

Sunak, Eylül ayında yapılan ve ülke genelinde Muhafazakar Parti üyelerinin oy kullandığı seçimde Boris Johnson’un yerine başbakan olma yarışını Truss’a kaybetmişti.

Eski Maliye Bakanı adaylığını açıklamadan önce dahi koltuğu geri almaya çalışan Johnson ve eski Savunma Bakanı Penny Mordaunt’tan daha fazla destek almıştı. Temmuz ayında Johnson hükümetinden istifa eden eski bakan, hükümet içinde Johnson’un istifasıyla sonuçlanan bir başkaldırının tetiklenmesine neden olmuştu.

Sunak adaylığıyla ilgili, “Benim başında olduğum hükümetin her seviyesinde dürüstlük, profosyonellik ve hesap verilebilirlik olacak ve ben işin doğru yapıldığından emin olmak için her gün çalışacağım. Sizden sorunlarımızı düzeltmeye yardım etme fırsatı istiyorum” ifadelerini kullandı.