Advertisement

Küresel risk iştahının yükselmesiyle geçen haftalarda alıcılı bir seyir izleyen Asya endekslerinde ralliye ara verildi.

ABD-Çin arasındaki tansiyonunun her geçen gün yükselmesine neden olan yeni haberler Asya piyasalarında yatırımcıların fiyatlamalarına olumsuz yansıdı.

Hong Kong hisselerinde yüzde 2'ye varan düşüşler kaydedilirken, Japonya, Güney Kore ve Çin endekslerinde de gerileme izlendi.

Reuters'ın haberine göre Trump yönetimi Hong Kong'da seçilmiş muhalefet liderlerine yönelik tutumları gerekçesiyle Çinli bazı yetkililere yaptırım uygulamaya hazırlanıyor. Yaptırım uygulanacak yetkililer arasında Çin Komünist Partisi üyelerinin de bulunduğu belirtiliyor.

Reuters'a konuşan kaynakların verdiği bilgiye göre söz konusu yetkililer için varlıkların dondurulması ve diğer finansal yaptırımlar tasarlanıyor. Kaynaklar hangi isimlere yaptırım uygulanacağı konusunda ise bilgi vermedi.

Çin'den güçlü dış ticaret verileri

Çin'den gelen dış ticaret verileri rekor seviyelere işaret etti.

Ülkenin dolar cinsinden ihracatı Kasım'da yıllık olarak yüzde 21,1 artış kaydetti. Böylelikle Çin'in ihracatında Şubat 2018'den bu yana en hızlı yıllık yükseliş gerçekleşti. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi Kasım ayında ülkenin ihracatını bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 12 artırması yönündeydi.

Ülkenin Kasım'da dış ticaret fazlası 75,4 milyar dolar oldu. Bu rakam 1990 yılından bu yana tutulan veri setinin en yüksek dış ticaret fazlası olarak kaydedildi.