Advertisement
HABERLER ABONE OL

Avrupa Birliği (AB) daha önce tedarik sorunu yaşadığı AstraZeneca ile anlaşmasını yenilememe kararı aldı.

Avrupa Komisyonu İç Pazar Temsilcisi Thierry Breton, AstraZeneca'dan Haziran sonrasına yönelik aşı siparişinin yenilenmediğini belirtti. Birlik geçen ay taahhüt edilen dozda aşı teslimatı gerçekleşmediği için AstraZeneca'ya karşı hukuki süreç başlatmıştı.

Son olarak Birlik, BioNTech-Pfizer'ın Kovid-19'a karşı geliştirdiği aşıdan 900 milyonu opsiyonlu olmak üzere toplam 1,8 milyar doz alımı sağlayacak sözleşmeye onay vermişti.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, sosyal medya hesabından, Kovid-19 aşısı alımı için BioNTech-Pfizer ile yeni sözleşme yapıldığını duyurdu.

Avrupa'da aşılama sürecinin iyi ilerlediğine işaret eden Von der Leyen, ilave dozların bağışıklık artırıcı aşılarda, ortaya çıkan yeni varyantlarla mücadelede, çocuk ve gençlerin aşılanmasında kullanılacağını belirtti.

Von der Leyen, AB Komisyonu'nun BioNTech-Pfizer'la 2021-2023 yılları için 900 milyon dozu opsiyonlu olmak üzere toplam 1,8 milyar dozluk alım sözleşmesini onayladığını kaydetti.

AB'nin bugüne kadar opsiyonlar dahil olmak üzere BioNTech-Pfizer ile 2,4 milyar, AstraZeneca ile 400 milyon, Sanofi-GSK ile 300 milyon, Johnson & Johnson ile 400 milyon, CureVac ile 405 milyon, Moderna ile 460 milyon doz aşı almak için sözleşmesi bulunuyor.