Advertisement

Avustralya Merkez Bankası (RBA), yükselen istihdamı sürdürmek ve enflasyonu hedefine döndürecek hanehalkı güvenini artırmak için önümüzdeki dönemde muhtemelen faiz indirimine gidecek.

RBA bu yorumu, yaklaşık 3 yıl sonra ilk faiz indirimini gerçekleştirerek gösterge faizi yüzde 1.25'e düşürdüğü 4 Haziran toplantısının tutanaklarında yaptı. Rapor Salı günü Sydney'de açıklandı.

Tutanaklarda, “İşgücü piyasasında ve genel anlamda ekonomideki atıl kapasite dikkate alındığında, üyeler para politikasının önümüzdeki dönemde gevşetilme ihtimalinin hiç değiştirilmeme ihtimalinden daha yüksek olmasının uygun olacağı konusunda görüş birliğine vardı," denildi ve üyelerin ayrıca düşük faizlerin işsizlik oranını düşürmek için tek seçenek olmadığına da dikkat çektiği kaydedildi.

Faiz indirimi kararının ardından, RBA Başkanı Phlip Lowe, altyapı yatırımların ve yapısal reformların da ekonomik büyümenin hızlanmasına yardımcı olabileceğini söyleyerek para politikasına aşırı bel bağlamaya karşı uyarıda bulundu.