Advertisement
HABERLER ABONE OL

Geçen hafta yurtiçinde ve yurtdışında öne çıkan başlıklar şunlar oldu:

1- Rusya, Türkiye'ye uçuşları 1,5 ay sınırlama kararı aldı

Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova, Türkiye'ye uçuşların 15 Nisan-1 Haziran arasında sınırlama kararı alındığını belirtti. Golikova, basın toplantısında Rus otoritelerin Türkiye'de koronavirüs durumunu izleyeceklerini ifade etti.

Buna göre charter ve bazı tarifeli uçuşlar askıya alınacak. İstanbul ile Moskova arasında haftada iki kere yapılmakta olan uçuşlar devam edecek.

Açıklamaya göre yetkililer, tur operatörlerine söz konusu dönemde Türkiye’de tur satmamalarını tavsiye etti.

2- Cari açık Şubat’ta beklentiyi aştı

Şubat ayında yıllıklandırılmış cari açık 30 ayın en yüksek seviyesine çıktı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Şubat 2021 dönemine ilişkin ödemeler dengesi verileri açıklandı.

Buna göre, cari işlemler açığı, Şubat'ta geçen yılın aynı ayına kıyasla 1 milyar 233 milyon dolar artarak 2 milyar 610 milyon dolara yükseldi. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi Şubat'ta cari dengenin 2,5 milyar dolar açık vereceği yönündeydi.

Şubat ayındaki gerçekleşmeyle yıllıklandırılmış cari açık 37,8 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti. Böylelikle yıllıklandırılmış cari açıkta 30 ayın en yüksek seviyesi kaydedildi.

Öte yandan, ocak ayına ilişkin cari işlemler açığı 1 milyar 867 milyon dolardan 1 milyar 815 milyon dolara revize edildi.

3- Türkiye iki hafta kısmi kapanmaya geçiyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada Ramazan'ın ilk iki haftası boyunca kısmi kapanma önlemlerinin uygulanacağını duyurdu. Kapanma önlemleri kapsamında sokağa çıkma kısıtlaması saatleri güncellenirken, eğitimden yeme içme sektörüne kadar birçok alanda da yeni önlemler açıklandı

4- ABD'de enflasyon 2,5 yılın zirvesinde

ABD'de Mart ayına ilişkin tüketici fiyat endeksi açıklandı. Mart ayında Joe Biden'ın destek çeklerinin etkisiyle tüketici fiyatları Ağustos 2018'den bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

Ülkede Mart ayında enflasyon aylık olarak yüzde 0,6 arttı.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi Mart ayında ülkede tüketici fiyatlarının aylık bazda yüzde 0,5 artması yönündeydi. Şubat ayında ülkede aylık enflasyon yüzde 0,4 olarak kaydedilmişti.

Mart enflasyonunun neredeyse yarısı, akaryakıt fiyatlarında yaşanan artıştan kaynaklandı.

Yıllık bazda enflasyon Mart ayında yüzde 2,6 oldu. Bu veriye ilişkin beklenti yüzde 2,5 olmuştu. Şubat ayında ise ABD'de tüketici fiyatlarında yıllık artış yüzde 1,7 olarak gerçekleşmişti.

Mart ayında yıllık enflasyonda Ağustos 2018'den bu yana en yüksek seviyeye işaret etti.

5- Merkez Bankası faizi sabit tuttu, ilave sıkılaşma vurgusunu kaldırdı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu faiz kararını açıkladı. TCMB beklentilere paralel olarak faizi 19 seviyesinde sabit bıraktı. Fakat karar metninde sıkılaşma vurgusu yapan ifadelerin yer almaması dikkat çekti. TCMB'nin karar metninde önceki metinden farklı olarak "uzun bir müddet sıkı duruş" ve "gerekmesi durumunda ilave parasal sıkılaşma yapılacak" ifadelerini çıkardı.

Merkez Bankası'nın faiz kararı metninde, salgına bağlı olarak 2020 yılında sert daralan küresel ekonominin, destekleyici politikalar ve aşılama sürecindeki olumlu gelişmelerin etkisiyle toparlanmaya devam ettiği belirtildi. Bu iyileşme sürecinde, özellikle imalât sanayi faaliyeti ve küresel ticaretteki ivmelenme belirleyici olduğu vurgulanırken emtia fiyatlarındaki artış eğiliminin hız kestiği, yükselen küresel enflasyon beklentilerinin uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkilerinin önemini koruduğu ifade edildi.

6- Türkiye'de ödemelerde kripto varlık kullanılamayacak

Türkiye'de kripto varlıkların ödemelerde kullanılmasına yasak geldi.

Resmi Gazete'de yayımlanan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yönetmeliğine göre kripto varlıklar ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde kullanılamayacak. Bunun yanında kripto varlıkların ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde kullanılmasına yönelik hizmet sunulamayacak. Düzenlemenin yürürlük tarihi 30 Nisan 2021 olarak açıklandı.

İlgili yönetmelikte şu ifadeler kullanıldı:

Bu Yönetmeliğin uygulanmasında kripto varlık, dağıtık defter teknolojisi veya benzer bir teknoloji kullanılarak sanal olarak oluşturulup dijital ağlar üzerinden dağıtımı yapılan, ancak itibari para, kaydi para, elektronik para, ödeme aracı, menkul kıymet veya diğer sermaye piyasası aracı olarak nitelendirilmeyen gayri maddi varlıkları ifade eder.

7- Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan bayram ikramiyesi açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yaklaşık 3 yıl önce emeklilerimize bayramlarda biner lira ikramiye ödeme sözü vermiş ve bu uygulamayı hemen başlatmıştık. Enflasyon oranında artış yapılan bayram ikramiyelerinin ramazandaki ilk ödemesini mayıs başında, Kurban Bayramı ödemesini de temmuz ortasına doğru gerçekleştireceğiz." açıklamasında bulundu.