Advertisement

Bank of America Merrill Lynch'e (BofA) göre, İngiltere Merkez Bankası, politika yapıcılar koronavirüs krizini aşmak için daha fazlasının yapılmasına gerek gerek görürse, gösterge faizi Ağustos ayında sıfır seviyesine düşürebilir ve "getiri eğrisi kontrolü politikasının zayıf bir şeklini" uygulamaya koyabilir.

BofA'nın İngiltere ekonomisti Robert Wood, hazırladığı raporda, merkez bankasının gelecek hafta düzenleyeceği toplantıda tahvil alım programını 100 milyar sterlin (126 milyar dolar) artıracağını kaydetti. İngiltere Merkez Bankası gösterge faizi, pandeminin başlamasıdndan bu yana halihazırda iki kez düşürerek yüzde 0.1 seviyesine indirmişti.

Faizin sıfır seviyesine düşürülmesi, politika yapıcıların toparlanmayı hızlandırmak için borçlanma maliyetlerini eksi seviyeye indireceği spekülasyonunu güçlendirebilir. İngiltere'de üretim Nisan ayında, işletmeler ve çalışanların koronavirüsten korunma amaçlı kısıtlamalardan dolayı faaliyetlerini durdurmaları sonucu yüzde 20.4 ile rekor daralma gerçekleştirdi.

Wood, "Eğer İngiltere Merlez Bankası daha fazla teşviğe ihtiyaç duyulduğunu hissederse, faizi sıfır seviyesine çekmek neredeyse yegane seçenek olacak gibi görünüyor," dedi ve "Bu teşviği maksimize etmek için, İngiltere Merkez Bankası'nın politika faizini sıfıra kırpmaktan kaçınması gerek. Bu durumda negatif faizlerin masada olması gerekecek" değerlendirmesinde bulundu.