Advertisement
HABERLER ABONE OL

Dün 6.54'e kadar yükselen Dolar/TL haftanın son işlem gününe düşüşle 6.51'de başladı. Kur dolar endeksindeki gerilemeyle düşüşünü hızlandırarak yüzde 1'den fazla düşerek 6.46'ya geriledi, daha sonra yeniden 6.55'e tırmandı.

Dolar Endeksi bugün resesyon endişeleriyle geriliyor. Birçok kurum ABD ekonomisinin yılın 2. çeyreğinde resesyona gireceği konusunda hemfikir. Dolardaki düşüş bugün birçok gelişen piyasa para birimlerini destekledi. 

Koronavirüs kaynaklı gelişmeler son dönemde küresel piyasalar ve Türk varlıkları üzerinde etkili oluyor. Sağık Bakanı Fahrettin Koca, son olarak dün gece yaptığı açıklamada  COVID-19'lu hasta sayısının 359’a, ölenlerin sayısının 4'e çıktığını açıkladı. 

ABD Borsaları bu hafta virüs kaynaklı sert düşüşler sonrası dün yükselirken bu sabah Asya borsaları da yükselerek kayıplarının bir kısmını geri aldı. Bugün içeride ve dışarıda kuru etkileyecek kritik bir veri bulunmazken virüs kaynaklı haber akışı takip edilecek. 

İnfo Yatırım'dan İsmail Güner Bloomberg HT'ye 'hükümetin hızlı aksiyon alması piyasayı rahatlatıyor, bu hafta TCMB de hızlı faiz indirimine gitti, küresel piyasaların sakinleşmesi kurdaki baskıyı da bir miktar azaltır" yorumunu yaptı. 

Ata Yatırım Direktörü Cem Tözge Bloomberg HT'ye FED'in 9 ülkeyle swap hattı açmasının zamanla piyasaya olumlu yansıyacağını belirtti ve "piyasalarda dolar paniği ve likidite sorunu var. FED'in 9 ülkeyle yaptığı swap anlaşması ve gelişen ülkelerle de yapma olasılığı piyasalara olumlu yansıyacaktır. Türk varlıkları da yurt dışı piyasalara bağlı hareketine devam edecektir" değerlendirmesini yaptı.